Скачать 170.27 Kb.
|
Урок на конкурс «Педагог года - 2011» Тема: Free Time Цель урока: развитие коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, новых лексических единиц и речевых и грамматических структур по теме “Свободное время”. Задачи урока Познавательный аспект:
Развивающий аспект:
Воспитательный аспект:
Учебный аспект:
Оборудование урока Мультимедийный проектор, экран, презентация (PowerPoint), учебник “Spotlight 6”, перфокарты для внесения вариантов ответов, карточки с новой лексикой, картинки по теме, DVD диск с фрагментом мультфильма, зашифрованная пословица с кодом для расшифровки. Twice happy is the man who has a hobby. Ход урока Организационный момент (slide 1). Teacher (T): Good morning, boys and girls! Sit down, please. Good morning, dear guests! You are welcome to the lesson. By the way, nice to meet you, children! I’ m a teacher of English & my name is Olga Yevguenyevna. I’ m happy to be here & have a lesson with you. You are so smart & friendly. Let’s try to do our best at the lesson. Сообщение целей урока, его темы. T: Who knows what we are going to speak about at the lesson? Nobody knows. Then I’d like you to look attentively at these pictures & watch just a little fragment from a very famous cartoon. Then I think you can guess what we are speaking about today. P: I think we’ll speak about favorite activities, hobbies or holidays. (Если ученики не догадаются, задаю наводящие вопросы: When do you do all these things? Do you do them at school, during the lessons or after classes? How do we call time when we don’t need to go to school or to work?) T: You are right. So the topic of our lesson is “Free time” (slide 2). We’ll speak about pastime activities, read, play & try to write about our hobby. Фонетическая зарядка. T: But first of all let’s warm up! Let’s pronounce the words you will need this lesson (slide 3). Say after me: [-] – gardening, dancing, basketball, pastime [-] – club, rugby, hunting, jumping, running [-] – horse riding, sport, drawing, walk [-] – jogging, fond, hobby, popular, watching [-] – reading, sleeping, keeping, free, keen [-] – activity, fishing, interested, windsurfing, swimming [-] – time, like, bike, cycling, diving [-] – playing, games, crazy, favorite, famous, paint T: Well done! Речевая зарядка + презентация новых лексических единиц. T: They say tastes differ. Different people have different habits. Open your textbooks on p. 56 & find ex. 1. Look at the pictures, listen to me & repeat after me. Do you know the meaning of all these phrases? Very well. Say, which of these you do or don’t do every day, every week, every weekend, on holiday. Look at the example (slide 4). e. g.: I meet my friends every week. I don’t go windsurfing when I’m on holiday. T: …, tell your partner about me, please. P: She meets her friends every week. She doesn’t go windsurfing when she is on holiday. T: This is the correct variant (slide 4 щелкнуть ещё раз). Please, mind all the changes in the third person singular in the Present Simple Tense. Now it’s your turn. P-s: выполняют упражнение. T: You’ve just used such phrases, as “every week, every day”, etc. What other special words for the Present Simple do you know? P-s: usually, sometimes, always, often, seldom. T: Thank you. T: Let’s see what the most popular pastime activities are. Look at the screen (slide 5), match the words and make up word combinations. Then write the answers in these cards (см. приложение 1). Use the model. Model: 1 – c
T: Are you ready? Please, exchange your works, check them on your own and give a mark. You may use the keys ( slide 6) На экране появляются ключи. Учащиеся обмениваются работами, проверяют их, выставляют отметки. T: Now hand in your works. I shall see them later. Физкультминутка. T: Are you tired? Let’s make a pause & do some physical exercises. Just imagine that you are swimming, playing volleyball, working in the garden, painting, dancing, cycling (ученики выполняют действия). Fantastic! Презентация новых лексических единиц. T: Children, look at the screen (slide 7) You can see a man there. He is very famous. Do you know him? Who is he? (He is a creator of the Microsoft corporation. He is famous in computing sphere). P1: He is Bill Gates. T: Good for you! (slide 8). What is he? P2: He is a computer wizard (гений, волшебник). T: Would you like to know about his favorite pastime activities? Then read the text, please. P-s: чтение текста вслух (slide 9). T: Brilliant! and now find in the text 5 word combinations which mean “увлекается”. Bill Gates is a very busy man. But he likes doing a lot of things. First, he is keen on traveling. Second, he is interested in playing golf and discussing the latest news in computing. Then, he is mad about flying a delta plane and he is fond of extreme sports. He is never bored with riding a snowboard. Учащиеся работают самостоятельно, затем читают выписанные выражения вслух. T: Right you are. Good work. (slide 10) Check yourself. Take these cards with the new expressions, they will help you now.. Приложение 2: to like / to enjoy doing something: To be keen on To be interested in To be mad about To be fond of To be never bored with Закрепление НЛЕ. 1. T: Now answer my questions. Is Bill Gates keen on travelling? Is he interested in playing golf? Is he interested in discussing the latest news in computing? Is he mad about flying a delta plane? Is he fond of extreme sports? Is he bored with riding a snowboard? 2. T: Look at the screen and meet an English family (slide 11). They are the Browns. Say how they spend their free time. Учащиеся высказываются об увлечениях семьи Браунов по картинкам. T: Perfect! You are such active pupils. Проектная работа + ролевая игра (slide 12) And now I’d like you to carry out a survey about your classmates’ favorite free-time activities & make a graph. Let’s make a little project. It’s very simple. Who would like to be an interviewer? …, you are a brave person! Come here, please. All the rest pupils will be interviewees. Your task is to ask them what they like doing in their free time. Like this… (slide 13): e. g.: What do you like / enjoy doing in your free time? And the interviewees will answer your questions, using our new phrases (на экране slide 13). You should put down the results into this sheet of paper. Is it clear, let’s go! P 1: What do you like doing in your free time? P 2: I’m keen on … (ответы записываются учеником и мною). T: So, you are a group of … How many pupils are fond of…? How many guys are keen on…? How many children are interested in…? How many persons are mad about…? How many pupils are never bored with…? T: Let’s make a graph. (составление графика) T: The conclusion is the following… Make the conclusion by yourself! P 1: The most popular past time activity in your group is … T: Thank you very much! Чтение и корректировка текста. T: Children, I have a surprise for you. (slide 14) Meet Vicky and Ken. They are editors of an interesting Internet-magazine which is called “In-Touch”. I have their e-mail letter, but something is wrong with it. Read and correct it, please. Hi! We are very kene on learning about you. We are fdno of any information about your school, friends, families and hobbies. Please write to us! We are inrtetesed in everything about you! We’ll never berod with your e-mails and letters. Vicky and Ken Учащиеся читают электронное письмо редакторов Интернет-журнала “In-Touch” и исправляют ошибки. Выполнив корректировку электронного письма, учащиеся проверяют себя по slide 15 и могут сами предложить написать ответ. Домашнее задание. T: I have an e-mail address of the magazine. You can write a letter to “In-Touch Magazine”. Do it at home, please. Now let’s see what you can write. Дается опора для неуверенных учеников (slide 16). Dear Vicky and Ken! My name is… I am from… I am interested in… I am good at… and I am fond of… Sometimes I am bored with… My best friend is… He is keen on… (Yours...) Игра “Угадай самые популярные хобби” (дополнительное задание) T: Now I suggest you to play a game “Guess the most popular hobbies”. Well, I have a list of three most popular pastime activities in Russia and Britain. Let’s divide in three teams. Work in groups and make up your own list of three hobbies for each country. Then we’ll read them aloud and if you guess you’ll get some points. Let’s see which team will win. Учащиеся работают в группах, составляют свои списки самых популярных, на их взгляд, видов проведения досуга в этих странах. За каждый правильный ответ команда получает определенное количество баллов в зависимости от того, на каком месте по популярности стоит названное слово. Если названного слова в списке нет, то происходит переход хода. Выигрывает та команда, которая наберет больше всего очков по сумме. Результат по России – (slide 17) Результат по Британии – (slide 18) Список самых популярных хобби в Британии и России. Russia reading 25 gardening 20 fishing 15 Britain gardening 25 shopping 20 watching TV 15 T: team … is the winner. Clap your hands for them, please. Работа с пословицей (дополнительное задание) T: Pupils, you are supposed to decode this inscription (выдается шифровка) (slide 19) P-s: Our best friend is our hobby. T: Find the Russian equivalent. Учащиеся выбирают русский эквивалент английской пословицы из следующих вариантов: На вкус и цвет товарища нет. Люби хобби – мастером будешь. Хобби – наш лучший друг. Подведение итогов урока. T: Very good children! Now it’s time to sum up. Did you like our lesson? Say, what you’ve learnt and how you’ve worked (slide 20). Учащиеся сообщают, что они узнали на уроке, и дают оценку своей деятельности.
I’ve written / spoken with mistakes T: (slide 21) Thank you for being industrious at the lesson. P1, your mark is a…etc. The lesson is over. You may be free. Good-bye, children. Внеклассное мероприятие на английском языке "Своя игра"Семенова Ольга Александровна, учитель английского языка Статья отнесена к разделу: Преподавание иностранных языков Цели:
Оборудование: интерактивная доска, постеры по каждой стране. Подготовка:
ХОД МЕРОПРИЯТИЯ Организационный момент. Hello, everybody! I'm glad to see you. Do you like to play games? Today you will have a chance to take part in our game. It's about English-speaking countries: the UK, the USA and Australia. Before playing we are going to look at your presentations about these countries. So it's time you started. Просмотр презентаций. Ориентировочное время на выступление каждой команды - 5 минут. Игра "Своя игра" - In a couple of minutes we'll play "Your Game". Some words about the rules. You can't choose your country, only from other two. There three topics and six questions on each topic. Each question has its price. The team will try to get as many points as possible. Приложение1.
Подведение итогов Our game is over. Thank you for your work. I hope it was interesting to answer the questions and you could find a lot of new information. The pupils of this team are the winners today. Победителям вручаются именные сертификаты "Certificate of Membership::::: Welcome to school English club" Приложение 2. Внеклассное мероприятие по английскому языку "Умники и умницы"Миннахметова Римма Фаридовна, учитель английского языка Статья отнесена к разделу: Преподавание иностранных языков Clever boys and girls The aims: Приблизить речевую деятельность учащихся к естественным нормам” Помочь учащимся развить навыки общения; Обеспечить практическую направленность обучения. Повысить интерес учащихся к изучению английского языка; Расширить кругозор учащихся. Ведущий: Dear guests! Dear friends! Today we are going to have the quiz “Clever boys and girls”. We do hope that you know English well and our quiz is going to be a contest of erudite. We invited the pupils of the senior forms to have part in the competition. The scores of our participants will be recorded by our respectable Areopagus . They are: ……. – an English teacher, …., …, .. Now let’s begin our competition We wish all the participants. “Good luck!”. The first trigonal is called selective. Answer my questions! If you know the answer raise you hand. (Жюри смотрит, кто первый поднял руку, если ответ верен, ему дается медаль).
That’ll do. The respectable Areopagus will you tell us the representatives of the second trigonal? (Слово жюри). Let’s applaud them. You can stand here. It’s high time to begin the second trigonal. Answer only one question in order to choose a path: You are Mark Twain. You came to an unknown town to read a lecture. You went to a shop and asked a shop-girl: “Where can I go tonight?”. She answered: “Mark Twain a famous writer is going to read a lecture. But you’ll have to stay because there are no tickets”. What will you answer? Let’s relax and listen to a song “Love story” performed by a pupil of the 9th form… The participant who answered in a right way – choose the path. ( The correct answer is: When this person speak I always have to stand). The red path has got only 2 steps, but you can’t make a mistake. The yellow path has got 3 steps, you can make 1 mistake. The green path has got 4 steps, you can make 2 mistakes. What path will you choose? The 1st question to the red participant: Now you’ll see the episode from the novel, which has become one of the most popular books for children. Who wrote it? What is the name of the book? Where did he write? The pupils show the episode. (Mark Twain – Samuel Clemens “The adventures of Tom Sawyer”, on board of a ship when he was a sailor). You’re right. You’ll pass to the second question. The 1st question to the yellow participant: On Christmas there is a tradition of a first-footer. What 3 things is he required to carry? (a piece of coal as a symbol of warmth, a piece of money as a symbol of wealth, a piece of bread as a symbol of happiness). The 1st question to the green participant: Who told “To be or not to be. That is the question”. (Prince Hamlet in Shakespeare’s play). The second question to the red participant: A beautiful but silly lady once said to Bernard Shaw. “Just imagine if we get married what wonderful children we would have. They would be as clever as you and as beautiful as me”. What did the great humorist reply? (What will we do – if they would be as clever as you and as beautiful as me?). The game is over for you. Or you are the winner. Or you’ve lost the game! Cheer up! The second question to the yellow participant: Are all people of Great Britain English? The second question to the green participant: a top hat, a magnifying glass, a violin (рисунок). Whose things are these? (Sherlock Holmes). The third question to the yellow participant: When the mistress of this building is at home the Royal Standard is flying. Every day at 11.30 they change the guard. It is the London home of the Queen. (Buckingham Palace). The third question to the green participant: On the column in the center there is a statue of the great English seaman who defeated the French in 1805. this column with a statue of Admiral Nelson on its top is located in …? (Trafalgar Square). I’d like to give the word to our respectable Areopagus. Now the game is over. Let me thank all the participants of the competition. Good-bye! |
Урок английского языка в VII классе по теме: «Problems of Free Time» «Problems of Free Time». But before we discuss this problem let’s revise what we know about free time and learn some new words | План конспект урока по английскому языку в 6 классе (умк “EnjoyEnglish”... Умк “EnjoyEnglish” М. З. Биболетовой, раздел 8 по теме “How to spend free time” | ||
Конкурс проводится по шести номинациям: «Молодой учитель» Удмуртской Республики от 26. 02. 2009 г. №181 «О внесении изменений в Положение о Республиканском конкурсе «Педагог года Удмуртии»,... | Тема: «Отечественная война 1812 года» Провести в период с мая по сентябрь 2011 года среди учреждений дополнительного образования детей Курской области областной конкурс... | ||
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах... На тему: «Конструирование и восприятие свободного времени в повседневной жизни» («Construction and perception of free time within... | Конкурс «Педагог года» Дата Мероприятия Место проведения Время Ответственные... Корректировка Региональной информационной системы повышения квалификации работников образования Московской области. Индивидуальные... | ||
Итоги муниципального конкурса «Педагог года 2009» Муниципальный конкурс «Педагог года» это не столько соревнование, сколько возможность общения на профессиональном уровне, возможность... | Положение о порядке проведения муниципального конкурса «Педагог года города Югорска» Югры от 01 марта 2013 года №159, определяет порядок проведения муниципального конкурса «Педагог года города Югорска» (далее Конкурс),... | ||
Тема: «Древнегреческий праздник. Олимпийские игры в Древней Греции» Провести в период с мая по сентябрь 2011 года среди учреждений дополнительного образования детей Курской области областной конкурс... | Литература Класс : 5 Тема урока: М. Ю лермонтов. Анализ стихотворения «Бородино» Провести в период с мая по сентябрь 2011 года среди учреждений дополнительного образования детей Курской области областной конкурс... | ||
Содержание разделов дисциплины. Часть I. Анатомия растений Тема Введение Провести в период с мая по сентябрь 2011 года среди учреждений дополнительного образования детей Курской области областной конкурс... | Процедура проведения аттестации, введенной с 1 января 2011 года В 2011 году на первую квалификационную категорию написали заявлений 2 учителя начальных классов и 1 социальный педагог | ||
Городской конкурс «Педагог года в дошкольном образовании» корнева Теоретические аспекты изучения развития детей старшего дошкольного возраста | Конкурс «Педагог года 2012» Место работы: моу «Средняя общеобразовательная школа №7 города Лениногорска» Лениногорского района Республики Татарстан | ||
4. Конкурс проводится в период с апреля по июнь 2011 года Конкурс организуется Министерством образования и науки Республики Дагестан в рамках реализации республиканской целевой программы... | Конспект урока литературы, проведенного в 5 «А» классе, по теме «М.... Провести в период с мая по сентябрь 2011 года среди учреждений дополнительного образования детей Курской области областной конкурс... |