“Clothes”





Скачать 41.48 Kb.
Название“Clothes”
Дата публикации29.08.2014
Размер41.48 Kb.
ТипПлан-конспект
100-bal.ru > География > План-конспект
МОУ СОШ №4 г.Белгорода
Открытый урок
по учебнику М.З.Биболетовой “Enjoy English”
для 4 класса Unit 6 Lesson 1

Конкурсная работа для участия в конкурсе

«Золотые уроки России. Английский язык» - 2011
Номинация: . Открытый урок в начальной школе
Автор разработки:

Рязанова Ирина Владимировна

2011 год


Тема: “Clothes”

Цель: формирование социально-бытовой компетентности учащихся.

Задачи:

Образовательные:

- формирование коммуникативных навыков;

- введение и первичное закрепление лексического материала по теме «Одежда»;

- учить выразительно читать вслух небольшие тексты диалогического характера.

Развивающие:

- развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сфер личности.

Воспитательные:

- развитие лингвистических способностей (фонематический слух, языковая догадка, имитация)

- воспитание навыков вежливого общения в ситуации «В магазине».

Оборудование: презентация; раздаточный материал (карточки с ребусом; карточки для игры «Верно или нет»; текст для чтения; кроссворд, карточки с домашним заданием).
Этапы урока:
I. Организационный момент

II. Фонетическая зарядка.

III. Введение новых ЛЕ по теме «Одежда».

1.Аудирование

2.Письмо

3.Чтение

4.Говорение

IV. Домашнее задание.

V. Итоги урока.

План-конспект урока.


  1. Организационный момент.

Приветствие и сообщение целей урока.

T. Good morning boys and girls. I’m glad to see you.

How are you today?

You look wonderful today

Say “Hello” to each other, ask “How are you today?”

(в парах дети приветствуют друг друга)

Т. Do you like English lessons?

Р. Yes, we do.

Т. Are you ready for the lesson?

Р. Yes, we are.

Чтобы узнать тему урока, расшифруйте ребус, заменив значки буквами

Получилось слово Clothes – Одежда

T. So, the theme of our lesson is “Clothes” and we are going to talk

about clothes.

II. Фонетическая зарядка.

T. Now, children, look at the screen. Do you know this sound?

Listen and read the words.

[əu] [ei] [ə:] [e] [u:]

hope way shirt red room

clothes play T-shirt help blue

coat trainers shorts dress boots

sweater

T. Listen and drag the words in the table

[əu] [ei] [ə:] [e] [u:]



Shorts, help, clothes, dress, hope, shirt, red, room, T-shirt, coat, boots, way, trainers, sweater, play, blue.

III. Основной этап урока.

Знакомство с новыми ЛЕ по теме “Одежда”.

1. Аудирование

T. Listen to the new words and remember them.

Tapescript

Welcome to our shop!

We’ve got a lot of different clothes there!

We’ve got nice dresses, shoes, shorts, a blue shirt, a green cap and blue jeans for summer.

You can buy an orange raincoat, a blue suit, brown trousers, white trainers and an umbrella for rainy autumn.

There is a warm coat, a long scarf, a blue sweater, nice mittens, a hat and red boots for cold winter.

Look, choose and buy!

T. Listen and find clothes.

Brown trousers, blue jeans, a warm coat, shoes, nice mittens, a blue suit, an umbrella, boots, a green cap, nice dresses, a blue sweater, an orange raincoat, a long scarf, a blue shirt, shorts, white trainers.

Первичное закрепление лексического материала.

T. Drag the words to the pictures.

A blue shirt, nice dresses, an umbrella, red boots, white trainers, a blue sweater, a hat, blue jeans, an orange raincoat, brown trousers, a warm coat, nice mittens, a green cap, shoes, a blue suit, a long scarf, shorts.

2. Письмо

T. Type in the missing letters.

_blue shirt

a g_een cap

wh_te trainers

blu_ jeans

an orange rain_oat

s_orts

s_oes

nice _resses

a bl_e suit

a ha_

an umbrel_a

nice mit_ens

bro_n trousers

red boo_s

a long _carf

a wa_m coat

a blue _weater

T. Read the words and find the odd one out in each line.

cap, shoes, boots, trainers

trousers, jeans, scarf

coat, shorts, T-shirt, dress

shirt, suit, jeans

sweater, mittens, scarf, umbrella

T. Very well, children. And now listen to the riddles. What is it?

This word starts with the letter “m”. Boys and girls wear them in winter to warm their hands.

This word starts with the letter “s”. People wear this when it is cold.

This word starts with the letter “T”. Children wear this when it is warm or hot.

This word starts with the letter “t”. Boys wear them at home and at school too.

(Answers: 1. mittens, 2. sweater, 3. T-shirt, 4. trousers)

Find the words in this chainword!

SUITSHIRTHATDRESSSHOESBOOTSSOCKS

Физминутка

What do you wear?

I. What do you wear on your head? A hat.

What do you wear on your head? A cap.

A hat and a cap. A cap and a hat. (2 times)

II. What do you wear on your feet? Shoes.

What do you wear on your feet? Boots.

Boots and shoes. Shoes and boots. (2 times)

3. Говорение.

Do you like to go shopping?

T. Let’s play a game: “Shopping List”. ( Первый играющий называет предмет одежды, который он хочет купить, следующий игрок должен повторить этот же предмет и добавить свой и т.д.)

P1: I’ll go shopping. I’ll buy a hat.

P2: I’ll go shopping. I’ll buy a hat and a dress.

P3: I’ll go shopping. I’ll buy а hat, a dress and a skirt…

T. Look at the pictures and answer the questions.

What do you wear when it is cold?

What do you wear when it is warm?

What do you wear when it is hot?

What do boys wear?

What do girls wear?

What do you like to wear?

What do you wear at school?

What do you wear when you go to the party?

4. Чтение

Т. Open your books at page 86. Find out exercise 5. Read and act out the dialog. And then answer the question: “What did Miss Chatter buy in the shop?”

Now work in pairs. Make up a dialog “In the shop”. You would like to buy clothes:

  • for your birthday party

  • for a picnic

Use:

Can I help you? Show me …, please.

Here you are./Here it is. I like …

How much is it (are they)? You are welcome.

V. Итоги урока.

Т. Мне хотелось бы, чтобы вы сами оценили свою работу на уроке. Вспомните, как работали на уроке. Те, кто работал сегодня на «отлично», нарисуйте солнышко улыбку. Те, кто работал на «4», изобразите серьёзное солнышко. Ну а если кто-то считает, что ещё нужно подучить материал, нарисуйте печальное солнышко.

VI. Домашнее задание.

words

AB p.47 ex.1, 2, 3

Т. Our time is up! The lesson is over! We had a good time. We worked very well. We know much about «Clothes». Thank you!


  • библиографический список источников и интернет-ресурсов, которые использовались при разработке урока:

учебник М.З. Биболетова Enjoy English

рабочая тетрадь к учебнику М.З. Биболетовой Enjoy English

электронное пособие к учебнику М.З. Биболетовой Enjoy English

  • адрес электронной почты для связи: irina-riv@mail.ru

Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

“Clothes” icon5. Рассказ о зиме в России
Т. Listen to me. “The Smiths wear thin clothes throughout the winter months”. Repeat please ос: Црут вщ наах; формирование вопроса...
“Clothes” iconУрок английского языка в 5 классе по теме: “Clothes”
Дети повторяют лексику в зависимости от сезона, в котором эти вещи носят (слайды 1-17)
“Clothes” iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
План-конспект урока английского языка (5 класс) по теме «Weather-Clothes-Activities»
“Clothes” iconTopic: Clothes
Учащимся раздаются листы с изображением людей, которые наглядно изображены на доске, слушают и выполняют задание. Затем обмениваются...
“Clothes” iconУрок английского языка в 4 классе по теме “Shopping for clothes”...
Сообщение цели урока. У нас сегодня открывается новый магазин «Одежда из Англии». Продавцы тоже из Англии и они говорят только на...


Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск