«Are you a friend of the planet?»





Скачать 167.07 Kb.
Название«Are you a friend of the planet?»
Дата публикации25.09.2014
Размер167.07 Kb.
ТипУрок
100-bal.ru > Математика > Урок
Технологическая карта урока английского языка «Are you a friend of the planet?» по УМК :. В.П.Кузовлев, Н.П.Лапа,Э.Ш.Перегудова, И.П.Костина, Е.В.Кузнецова, Ю.Н.Балабардина, О.В.Черных, Английский язык. 7 класс: учебник для общеобразоват. учреждений . – М.: Просвещение, 2011.

Тема

«Are you a friend of the planet? »

Цель урока

формирование иноязычной коммуникативной и межкультурной компетенций учащихся средствами английского языка через использование современных технологий и средств обучения. Расширение кругозора, актуализация лексического и грамматического материала «Are you a friend of the planet?»

Планируемый результаты

(задачи урока)

Предметные умения

УУД




  1. систематизировать и закреплять умение грамматической стороне речи, развивать навыки диалогической и монологической речи.

  2. освоить и отработать лексические единицы по данной теме



  1. вести диалог-расспрос по данной ситуации;




  1. практиковать в письменной речи (с опорой на образец).



Личностные

-формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;

-формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.

Регулятивные: 

-осуществление регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.

Познавательные

-построение логичных рассуждений, включающее установление причинно-следственных связей;

-освоение поискового и изучающего чтения;

Коммуникативные:

- формулировка собственного мнения и позиции, способность аргументировать и координировать её с позициями партнёров в сотрудничестве при выработке общего решения в совместной деятельности;

-умение задавать вопросы;

-адекватно использовать речевые средства для решения различных коммуникативных задач.

Основные понятия

Environment, Earth, to destroy, to protect, nature, a bin, to pollute, to spoil, to recycle, to save, wildlife, to disturb, to reduce, to disappear, to damage, to cause.

Организация пространства

Межпредметные связи

Формы работы

Ресурсы

Английский язык, русский язык

Индивидуальная, парная, групповая, фронтальная.

В.П.Кузовлев,Н.П.Лапа,Э.Ш.Перегудова,. 7 класс: учебник для общеобразоват. учреждений, п.1, компьютер, проектор, экран, дополнительные материалы (раздаточные; аудио-визуальные средства обучения).



Ход урока:


Этапы

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

УУД


1.Подготовительный этап
Введение в тему



Учитель приветствует учащихся, организует подготовку учащихся к уроку
Учитель организует просмотр слайда с целью определения основных задач урока и проверяет понимание увиденного. Побуждает к высказыванию своего мнения.
T.: Good morning, boys and girls. We are going to have a competition and speak about … What?
Our aim is… . You are quite right.
But first of all, answer my questions, please.

1. Why our Earth is in danger?

2. What problems does it have?

3. What problems do we have in town (city)?

4. How can we help our nature?

5. What organizations can protect our environment?




  • ученики

настраиваются на урок

- осуществляют самоконтроль готовности к уроку

- определяют личностный смысл учения


P1: We are going to have a competition and speak about environment and some problems connected with it.

P2: Our aim is to discuss them, analyze them and see if we have the way out.

P1: Our Earth is in danger because it suffers very much.

P2: Our Earth is in danger because it has many problems.



P1: Air pollution

P2: Water pollution

P3: People throw rubbish everywhere
P1: Air pollution

P2: Water pollution

P3: People throw rubbish everywhere



P1: We can protect it

P2: We can recycle rubbish

P3: We can protect animals in the forest
P1: Greenpeace can protect it.


Личностные:

принятие и освоение социальной роли обучающегося,

- развитие мотивов учебной деятельности
Регулятивные:

формулировать собственное мнение и позицию, аргументировать и координировать её с позициями учителя в сотрудничестве при выработке общего решения в совместной деятельности;
Познавательные:

Построение рассуждения в форме связи простых суждений об объекте, его строении, свойствах и связях.

Коммуникативные:

Слушать собеседника.

Строить понятные

для собеседника

высказывания


Развитие мышления, активизация знаний учащихся


2. Основной этап

So today we are going to have a small competition between two teams. The first team is The protectors, the leader is …. The second team is The defenders, the leader is… The jury is consisted of ….

Task 1 Blue and red

The first team (Protectors) is red; the second team (Defenders) is blue. Your task is to match English words with their Russian equivalents on the blackboard.

На доске находится таблица с ячейками. Командам предлагается задание – ответить на вопрос, в ячейку помещается карточка с изображением той команды, которая ответила на вопрос. В конце по заполненному полю жюри определяет победителя.

  • The first one is a noun – all around us.

  • The next word is a verb. To make dirty air, water, everything around us.

  • It’s a noun. It’s a result of people’s bad actions in nature.

  • It’s a verb. Synonym of this verb is to happen, to make smth happen.

  • It’s a noun. Damage as a result of a fire, war.

  • It’s when you have less than needed.

  • It’s a place for putting dirty (and sometimes dangerous).

  • It’s a verb from the noun a dump.

  • Things you throw away as damaged or of no use. It may be nuclear, industrial

  • It’s a very dangerous thing, with it you can even kill.

  • It’s a verb from the noun poison.

  • It’s an adjective and may be used with such word as: weapon, war tests.



Жюри подводит итоги конкурса.

Task 2 Mistirious signs

Look at these signs, try to guess their meaning. (Учитель раздает учащимся карточки, на карточках изображены знаки, которые ученикам нужно расшифровать)

1.

2.

3.

4.
5.
Жюри подводит итоги

Task 3 Eco Words Definitions

Match the “Eco vocabulary” with definitions.

Acid rain

a. short for chloro - fluoro- carbons: gases used in fridges, air conditioners, and plastic foam that damage the ozone layer

Ecology

b. an area providing an animal/ plant with food, water, and living space.

Endangered species

c. when harmful gases from cars and plants are released into the air and fall back to the earth either with rain or snow.

Environment

d. to use over and over again

Carbon dioxide

e. an increase in the Earth’s temperature caused by “greenhouse gases” in the atmosphere.

CFCs

f. tropical evergreen woodlands that provide habitat for more than half the world’s plants and animals.

Global warming

g. a gas produced when animals breathe out or materials containing carbon are burned.

Greenhouse effect

h. the study of organisms and their environment.

Habitat

i. a place where garbage is buried underground.

Landfill

j. when plants and animals die out and are gone from the earth forever.

Oxygen

k. all the surroundings of an organism, including other living things, climate, air, water, and soil.

Ozone layer

l. animals and plants in danger of becoming extinct.

Rainforests

m. when gases from factories and cars trap the sun’s heat and warm up the earth.

Recycle

n. a layer of gas high in the sky which protects us from the harmful ultraviolet rays.

Extinct species

o. a gas that makes up about 21% of the earth’s atmosphere; all living beings need it to survive.
Жюри подводит итоги

Task 4 Crosswords

Listen to me very attentively. Do the crossword. First write down the words and then we’ll check.

  • A half circle of bright colors that you see in the sky when sun and rain come together.

  • A person who makes weather forecasts at regular time

  • Radioactive and very dangerous, causing death and different diseases.

  • A heavy rain lasting for a long time.

  • A kind of climate with not very hot summers and not very cold winters.

  • A place where rubbish is left.

  • To make atmosphere, water and air dirty and dangerous for people and animals to live in.

  • A species that doesn’t exist anymore.

  • Something that may be above or below zero.

  • Air, water and land, in which people, animals and plants live.

Task 5 Interpreters

Look at the screen and describe the picture. What do you see? What is it?













Жюри подводит итоги

Task 6 Greenpeace ad

The next task is on the screen. Your task is to fill in the gaps.



Жюри подводит итоги

Task 7 Puzzles

I have cards with sentences for two groups. You must create three stories. Each team puts the sentences in a logical order.

Group 1

  • Our factories pollute the air.

  • We throw away so much glass, paper, metal and plastic.

  • We destroy the life of the sea animals.

  • We mustn’t do that.

  • We mustn’t pollute the air.

  • We can also recycle or reuse these things.

  • We mustn’t pollute water.

  • In many countries plastic or glass bottles are reused.

  • More than that, many kinds of birds have nearly disappeared.

  • Birds are disturbed.

  • The seas are dirty because we put litter and chemicals into them

  • Our drinking water is full of chemicals.

Group 2

  • Animals and people are hurt, the environment is spoilt.

  • Paper comes from trees.

  • A lot of animals are disappearing

  • If we use a lot of paper many trees are cut down.

  • And people kill a lot of animals for fun.

  • And a lot of forests disappear every year.

  • More than that people don’t plant new trees.

  • We pollute the atmosphere and disturb wildlife.

  • When on picnics people leave a lot litter in the parks and on the banks of the rivers.

  • Animals are in danger.

  • They don’t put litter in the litter bins.

Let’s see what stories you have. Groups will read their stories one by one. Students of the other group listen to the stories carefully and match the story and the picture.



Task 8 The code of rules

How can we keep the Earth clean? How can we protect the environment? That is the question. And the answer is our code of rules. Look at the board. There is a tree. Let’s make up The Code of Rules. What must we do and what must not if we want to save our planet.

Учитель раздает ученикам бумажные листочки

Write on your leaf: I must….

I must not ….

Now, go and glue these leaves on the tree. You will get one point for one right sentence after you glue it.



Жюри подводит итоги

Task 5 Our help

T.: Stand up, please. What do you do keep the Earth clean? As for me, I save our water. What do you do to keep the Earth clean? (Обращаясь к ученику №1 любой команды, он отвечает, задает вопрос другому из противоположной команды, садится, следующий отвечает и задает вопрос т.д.). Жюри оценивает правильность ответов.

Жюри подводит итоги






P1: An environment
P2: To pollute

P3: Pollution

P4.: To cause
P5.: A destruction
P6.: A shortage
P7.: A dump
P8.: To dump
P9.: Waste

P10.: Poison

P11.: To poison

P12.: Nuclear

1. Recycle rubbish

2. Put your litter in the bin

3. Keep dogs under control

4. Don’t spoil trees

5. Keep off the grass

Acid rain- when harmful gases from cars and plants are released into the air and fall back to the earth either with rain or snow.
Ecology- the study of organisms and their environment
Endangered species – animals and plants in danger of becoming extinct.
Environment- all the surroundings of an organism, including other living things, climate, air, water, and soil.

Greenhouse effect- an increase in the Earth’s temperature caused by “greenhouse gases” in the atmosphere.

Oxygen - a gas that makes up about 21% of the earth’s atmosphere; all living beings need it to survive.

CFCs- short for chloro - fluoro- carbons: gases used in fridges, air conditioners, and plastic foam that damage the ozone layer

Ozone layer - a layer of gas high in the sky which protects us from the harmful ultraviolet rays

Global warming- when gases from factories and cars trap the sun’s heat and warm up the earth.

Carbon dioxide - a gas produced when animals breathe out or materials containing carbon are burned.

Rainforests - tropical evergreen woodlands that provide habitat for more than half the world’s plants and animals


Extinct species - when plants and animals die out and are gone from the earth forever.

1

r

a

i

n

b

o

w




2

w

e

a

t

h

e

r

m

a

n




3

n

u

c

l

e

a

r




4

r

a

i

n

s

t

o

r

m




5

m

i

l

d




6

d

u

m

p




7

p

o

l

l

u

t

e




8

e

x

t

i

n

c

t




9

t

e

m

p

e

r

a

t

u

r

e

10

e

n

v

i

r

o

n

m

e

n

t



P1:This is our planet Earth


P2: It can be a case of water pollution. This water is full of dirty things

P3: This is air pollution. The air is very dirty, full of chemicals

P4:People pollute the planet and make it dirty

P5:People kill the animals
This picture is connected with a very dangerous nuclear threat

Our organization wants to help the environment. We fight against water and river pollution. Are you unhappy with the ecological situation your region? Send us some information about it and we shall try to help.

Group 1.

We throw away so much glass, paper, metal and plastic.

We mustn’t do that. In many countries plastic or glass bottles are reused. We can also recycle or reuse these things.

Group 2 (a pupil).

That is picture 4. It shows that bottles are not recycled.

Group 2.

Paper comes from trees. If we use a lot of paper many trees are cut down. And a lot of forests disappear every year. More than that people don’t plant new trees.

Group 1 (a pupil).

That is picture 5. It shows that trees are cut down.

Group 1.

Our factories pollute the air.

Birds are disturbed. More than that; many kinds of birds have nearly disappeared. We mustn’t pollute the air.

Group 2 (a pupil).

That is picture 3. It shows that air is polluted.

Group 2.

We pollute the atmosphere and disturb wildlife. Animals are in danger. And people kill a lot of animals for fun. A lot of animals are disappearing.

Group 1 (a pupil).

That is picture 7. It shows a rare animal.

Group 1.

Our drinking water is full of chemicals. The seas are dirty because we put litter and chemicals into them. We destroy the life of the sea animals. We mustn’t pollute water.

Group 2 (a pupil).

That is picture 8, because it shows that water is polluted.

Group 2.

When on picnics people leave a lot litter in the parks and on the banks of the rivers. They don’t put litter in the litter bins. Animals and people are hurt, the environment is spoilt.

Group 1 (a pupil).

That is picture 2. It shows that the place is clean.

Учащиеся самостоятельно выполняют задания и осуществляют их взаимопроверку.

(вставляют пропущенные окончания прилагательных)


I must… (plant trees, protect nature…..)

I must not… (throw rubbish, kill animals…)
P1.: We must pick up litter

P2.: We must not throw litter in public places.

P3. We must plant flowers in the garden.

P4.: We must not use chemicals.

P5.: We must plant trees

P6.: We must recycle rubbish

P8.: We must not break glass bottles.

P9.: We must not cut wild flowers. P10.: We must turn off the light when I leave the room

P11.: We must water flowers

P12.: We must protect our nature
P1.: I don’t smoke. What do you do to keep the Earth clean?
P2.: I don’t throw litter in public places. What do you do to keep the Earth clean?
P3. I plant flowers in the garden. What do you do to keep the Earth clean?
P4.: I buy milk in cartons. What do you do to keep the Earth clean?
P5.: I plant a tree every year in the garden. What do you do to keep the Earth clean?
P6.: I don’t use chemicals in the garden. What do you do to keep the Earth clean?
P7.: I pick up litter as walking in the forest. What do you do to keep the Earth clean?
P8.: I never break glass bottles. What do you do to keep the Earth clean?
P9.: I don’t cut wild flowers. What do you do to keep the Earth clean?
P10.: I save the family’s newspaper to recycle. What do you do to keep the Earth clean?
P11.: I turn off the light when I leave the room. What do you do to keep the Earth clean?
P12.: I water the home flowers. What do you do to keep the Earth clean?


Личностные: установление дружеских взаимоотношений в группе, основанных на взаимопомощи и взаимной поддержке

Регулятивные:

Строить логически верные высказывания, формулировать собственное мнение и позицию, аргументировать ее с позициями партнеров в сотрудничестве при выработке общего решения в совместной деятельности

Познавательные: осознанно строить свое высказывание в соответствии с поставленной коммуникативной задачей, а также в соответствии с грамматическими и синтаксическими нормами языка.

Коммуникативные: уметь устанавливать рабочие отношения, эффективно сотрудничать и способствовать продуктивной кооперации, проявлять уважительное отношение к партнерам, внимание к личности другого.

Систематизация лексики по теме

Личностные: умение вести обсуждение, стремление иметь собственное мнение, принимать собственное решение, потребность в поиске истины.

Регулятивные: Уметь слушать в соответствии с целевой установкой. Принимать и сохранять учебную цель и задачу. Дополнять и уточнять высказанные мнения по существу полученного задания, целепологание, постановка учебных целей и задач

Коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.


Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.


Личностные: умение вести обсуждение, стремление иметь собственное мнение, принимать собственное решение, потребность в поиске истины.

Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.

Развитие мышления, воображения
Регулятивные: Уметь соотносить в соответствии с целевой установкой. Принимать и сохранять учебную цель и задачу. Дополнять и уточнять высказанные мнения по существу полученного задания, целепологание, постановка учебных целей и задач

Развитие логического мышления

Личностные: умение вести обсуждение, стремление иметь собственное мнение, принимать собственное решение, потребность в поиске истины.

Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.

Коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.


Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.

Коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.

Развитие памяти, мышления, умений письменной речи

Развитие внимания, мышления, операций анализа и синтеза

Развитие памяти, мышления, умений письменной речи

Личностные: умение вести обсуждение, стремление иметь собственное мнение, принимать собственное решение, потребность в поиске истины.

Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.

Коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.

Личностные: умение вести обсуждение, стремление иметь собственное мнение, принимать собственное решение, потребность в поиске истины.

Познавательные: строить логические рассуждения, умозаключения ( индуктивное, дедуктивное и по аналогии) и делать выводы.

Коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.

Практика устной речи, аудирования, развитие внимания
Рефлексия, диалогическая речь, развитие внимания


3. Заключительный этап



Our competition is over. Well, pupils. You were great. It’s our duty to help the planet do survive. Thank you for your work. After our discussion of the ecological problems I want you to listen to the song which sounds as a call to the people of the whole world to save the Earth. Now, let’s sing The Earth song written by Michal Jackson.(учащиеся слушают песню)

Let’s listen to our jury and learn the results. (жюри подводит итоги, происходит награждение)


Учащиеся слушают песню

Подведение итогов

Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

«Are you a friend of the planet?» icon“ It’s a Wonderful Planet We Live On ”

«Are you a friend of the planet?» iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
«Speaking about a new Friend» к учебнику «Enjoy English» для 3-го класса М. З. Биболетовой, О. А. Денисенко, Н. Н. Трубаневой
«Are you a friend of the planet?» iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Познавательный аспект – знакомство с информацией о платформе «Планета животных» («Animal Planet»), участвующей в параде
«Are you a friend of the planet?» iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Составить рассказ о друге (написать его имя, возраст, что умеет делать). Начать рассказ со слов «I have got a friend»
«Are you a friend of the planet?» iconМосковская Moscow интернациональная international школа “Планета” school “planet”
Экзамены на получение сертификата ebc*L проходят в соответствии с руководством Международного ebc*L и Европейским Советом кураторов...
«Are you a friend of the planet?» iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
...


Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск