Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle





Скачать 88.27 Kb.
НазваниеУрок английского языка Тема : the animals of the arctic circle
Дата публикации29.06.2014
Размер88.27 Kb.
ТипУрок
100-bal.ru > Биология > Урок
Урок английского языка

Тема: THE ANIMALS OF THE ARCTIC CIRCLE

(Животные Северного полярного круга)

Класс: 4А

МАОУ «Средняя общеобразовательная школа № 6 с углубленным изучением иностранных языков» город Северодвинск, Архангельская область

Учитель высшей квалификационной категории Наталья Олеговна Петрова

Дата проведения: 01.02.12

Цели:

социокультурный аспект: знакомство с животным миром Арктического региона, захватывающего территорию России и стран изучаемого языка;

развивающий аспект: развитие способности к выбору средств выражения адекватных речевой ситуации, развитие способности к комбинированию и трансформации речевых единиц, к логическому изложению материала; развитие коммуникабельности; развитие умения осуществлять самоконтроль и самооценку своей деятельности;

воспитательный аспект: воспитание чуткого, бережного отношения к природе в целом и животным Арктического региона; формирование у учащихся потребности и способности к сотрудничеству; формирование потребности и стремления расширять свой кругозор;

учебный аспект: совершенствование навыков аудирования с целью извлечения общей и детальной информации

сопутствующие задачи: скрытый контроль уровня сформированности лексических навыков; совершенствование навыков чтения и работы с текстом
Речевой материал: лексический и грамматический материал цикла уроков по теме
Оборудование: наборы карточек слов по теме (названия животных, частей тела животных, классов животных); иллюстрации животных, игрушки; тексты о животных; тексты заданий по аудированию; ТСО (магнитофон, мультимедийный проектор, компьютер, экран); презентация по теме.


Этапы урока

Ход урока

I Организационный момент

II Сообщение темы, задач урока

III Фонетическая зарядка

IVАктивизация

лексических единиц

V Речевая зарядка


VI Физпауза


VII Организация аудирования


  • снятие лексических трудностей



  • установка на первичное прослушивание (определение главной мысли текста)

  • первичное прослушивание текста с последующей проверкой задания




  • установка на повторное прослушивание, повторное прослушивание и выполнение теста на понимание услышанной информации (согласись/не согласись)



  • самопроверка, самооценка работы по предложенным критериям


  • очередное прослушивание текста с целью коррекции неправильных утверждений


  • подготовка монологического высказывания

(организация парной работы)

  • индивидуальные высказывания детей


VIII Работа с текстом

(развитие умений понимать текст и выбирать нужное по смыслу слово из предложенных в списке)


  • организация индивидуальной работы


IX Домашнее задание

X Подведение итогов


XI Окончание урока

T: Good-morning our guests!

Good-morning, children! Glad to see you today! Sit down, please.

What date is it today? Who is absent?
T: Let’s look at the blackboard.

To guess what the theme of our lesson is read the mystery note, please.

THEANIMALSOFTHEARCTICCIRCLE

T: (What does the note say?)

The theme of the lesson is ‘The Animals of The Arctic Circle’

So, we are going to learn more about the Arctic animals. You will listen to a text,

read a story and have a talk about some of these animals.
T: Let’s start with phonetic exercises.

  1. What are these letters? m, n, s, ch, sh

  2. What are these sounds? [n], [m], [s], [∫], [t∫]

  3. Let’s match these letters with their sounds (How do we read the letter ‘m’? and etc.)

  4. Let’s read some words:

[m] moose, ermine, many, much

[∫] (is) noshing, mush

[t∫] much, chipmunk

  1. There is a tongue-twister for you. Try to read it as quickly as you can

Moose is noshing much mush.

What does it mean? What animal is mentioned in the tongue-twister? Is it an Arctic animal?
T: To understand the texts about other Arctic animals better, you should know some English words. Let’s work in groups. There are cards with the words about ‘Animals’ on your desks. 1) The first group should find out the names of the Arctic animals. 2) The second group should find out the parts of the animals’ bodies. 3) I’d like you to find out the types (kinds) of animals, please.
(Words to classify:

front legs, back legs, fur, jaws, feathers, sharp claws, whiskers, wings, tail, snowy owl, mammals, birds, insects, reptiles, blue whales, polar bears, seals, reindeer, Arctic fox, Arctic hare, Arctic wolf, chipmunks, walrus, stoat)

(Проверка выполнения задания)

T: The time is up. Let’s check up your task. You were to find out the names of the Arctic animals. Read the list of the words, please. Are these words the names of the animals? Right you are. Are these words the parts of the animals’ bodies? Do these words mean the types of animals? Well done.
T: Use these words and answer some of my questions, please.

  1. Are blue whales mammals?

  2. Which of these animals are birds?

  3. Which of these animals have got fur?

  4. Which of them have got wings?

  5. Which of them have got sharp claws?

T: I see you know the words well.
(Английский в фокусе: учебник для 2 класса общеобразовательных учреждений / Н.И. Быкова, Дж. Дули, М.Д. Поспелова, В. Эванс. – М.: Express Publishing: Просвещение, 2006.). Стр. 118. Песенка про медвежонка.
T: I’d like to tell you about one of the Arctic animals. You will listen to a text.

To understand it better I’d like to pay your attention to some useful words and word combinations. (Снятие лексических трудностей)

  1. Repeat the following words after me, then match them with their Russian equivalents

  1. feed babies on milk a) Арктические территории

  2. the Arctic areas b) мощные челюсти

  3. to eat seals с) есть тюленей

  4. cream-coloured fur d) весят около…

  5. powerful jaws е) мех кремового цвета

  6. weigh about … f) кормить детенышей молоком

The key: 1f, 2a, 3c, 4e, 5b, 6d

(T: Let’s check it up. Translate the expressions, please)


  1. Listen to the text, then say what the text is about

The text is about

  1. blue whales

  2. seals

  3. polar bears


Polar bears are mammals and feed their babies on milk.

They live in the Arctic areas of Alaska, Canada, Greenland, Norway and Russia.

They are about two metres tall and they weigh about 400 kilos. Polar bears have a small head, powerful jaws, a black nose and a tongue. They have got 42 teeth, their tail is small. Polar bears have cream-coloured fur which keeps them very warm. They can swim very well because their front legs are very strong.

They eat seals and fish, but they don’t drink water.

They don’t live in big groups like many other mammals. They live for about twenty-five years.
T: What is the text about? (Yes, you are right).
с) You will listen to the text one more time. Then do the comprehension test. Agree (+) or disagree (-) with the following statements. But first of all, read the statements and underline the key words.

1. Polar bears are mammals and feed their babies on milk.

2. They live in Antarctica.

3. They are about 4 metres tall.

4. They weigh about 400 kilos.

5. Polar bears have got a small head, powerful jaws, a black nose and a tongue.

6. They have got 45 teeth.

7. Their black fur keeps them warm.

8. They are good swimmers.

9. They live in big groups.

10. They live for about 52 years.

(Самопроверка, самооценка работы по критериям, предложенным на доске) The key: 1+, 2 -, 3 -, 4+, 5+, 6 -, 7 -, 8 +, 9 -, 10 -.

True

«5» - 10

«4» - 8-9

«3» - 6-7

T: Who has got excellent (good, satisfactory) marks?

Good for you (or Try better/ Well done).

  1. Listen to the text again and correct the false statements, please.

T: Let’s check it up. Answer my questions, please.

  1. Where do polar bears live?

  2. How tall are they?

  3. How many teeth have they got?

  4. What colour is their fur?

  5. Do they live in big groups?

  6. How long do they live?




  1. Work in pairs. Use your notes, make up a story (P1→P2)

  2. Tell us what you’ve learnt about polar bears (P1, P2, P3 etc.)


T: Now you are going to read the text about another Arctic animal (Blue Whale). But there are some gaps in the story. Try to complete the text and fill in the missing words. Choose from the words which are given below.
New words:

alone – один, одинокий

krill – мелкие рачки

among – среди

loud – громкий
Blue whales live in all the world’s 1) _________. They often 2) _______ summer in polar waters. They often swim in small groups or alone. The blue whale is the largest 3) ____________ in the world. It’s six times longer than a giraffe. Its heart is as large as a car. Its tongue can weigh as much as an elephant. Blue whales like to swim slowly, but sometimes they can do it very fast. These animals 4) _______ on animals called krill. Blue whales can eat 4 tons of krill a day.

Blue whales are among the 5) _________ animals on the planet. But people can’t hear them. Blue whales can live for about 110 years old.

  1. lakes rivers oceans

  2. live play spend

  3. reptile mammal bird

  4. feed buy eat

  5. loudest loud louder

(Example. T: Let’s do the first sentence together. Read it, please. Read the words in the list under the first point. Let’s think what the missing word is (lakes, rivers, or oceans?) Can whales live in lakes? (No). Do they live in rivers? (No. They are huge animals). Where do they live? (In the oceans). ‘Oceans’ is the correct word, write it down in the gap). Try to continue (Do it yourselves).

(Проверка выполнения задания)

T: It’s time to check up the task. What are the missing words? Well done. Read the whole text. (Read the text with me. Read it to yourself. Read it as well as you can.
Пока учащиеся выполняют упражнение и осуществляют его проверку, одному из учащихся предлагаем выполнить индивидуальное задание.

T: You haven’t read the text about these animals but you are very interested in the information. Make up questions about Blue whales and interview your classmates.

Содержание карточки для индивидуального задания.

You haven’t read the text about these animals but you are very interested in the information. Put the words into the correct order and make up questions about blue whales. Then interview your classmates.


  1. do where live Blue whales?

  2. swim do alone groups or they in?

  3. how are these animals big?

  4. what interesting facts learnt you have about Blue whales?

  5. what do can they well?

  6. do eat they what?

  7. long how they do live?

(Проверка выполнения задания, организация беседы учащегося с классом)

T: You were to make up some questions to get information about the whales. Ask your questions to the pupils. And let them answer your questions.

P1: Thank you for your answers. The story was interesting.

T: I see you’ve understood the text properly (very well).
T: Well, you’ve learnt about two different animals today. Your home task is to retell one of these stories.
T: It’s time to finish our lesson. In conclusion, I see that you’ve learnt a lot of words on this theme. You can read texts and even talk about the Arctic animals in English. Thank you for your work. You get excellent marks for your work today.
T: Our lesson is over. Good-bye!



Appendix 1

Listening Comprehension


  1. Repeat the following words after you teacher, then match them with their Russian equivalents

(Повторите следующие выражения за учителем, затем установите соответствие между английскими и русскими выражениями)

  1. feed babies on milk a) Арктические территории

  2. the Arctic areas b) мощные челюсти

  3. to eat seals с) есть тюленей

  4. cream-coloured fur d) весят около…

  5. powerful jaws е) мех кремового цвета

  6. weigh about … f) кормить детенышей молоком

__________________________________________________


  1. Listen to the text, then say what the text is about

(Послушайте текст и скажите о чем он (обведите вариант ответа)

The text is about

  1. blue whales

  2. seals

  3. polar bears


с) You will listen to the text one more time. Then do the comprehension test. Agree (+) or disagree (-) with the following statements. But first of all, read the statements and underline the key words.

(Послушайте текст, согласитесь/не согласитесь с утверждениями).
1. Polar bears are mammals and feed their babies on milk.

2. They live in Antarctica.

3. They are about 4 metres tall.

4. They weigh about 400 kilos.

5. Polar bears have got a small head, powerful jaws, a black nose and a tongue.

6. They have got 45 teeth.

7. Their black fur keeps them warm.

8. They are good swimmers.

9. They live in big groups.

10. They live for about 52 years.
d) Listen to the text again and correct the false statements, please. (Послушай текст и исправь неверные утверждения)

e) Work in pairs. Use your notes and make up a story (Используй записи и составь рассказ)

f) Tell us what you’ve learnt about polar bears (Расскажи, что ты узнал о Белых медведях)


Appendix 2

Use of English
Read the text about another Arctic animal (Blue Whale). There are some gaps in the story. Try to complete the text and fill in the missing words. Choose from the words which are given below.
Что делать: Выбери подходящее по смыслу слово.

Как делать: Прочитай текст и предложенные слова для каждого пропуска. Впиши подходящее по смыслу слово в пропуск.
New words:

alone – один, одинокий

krill – мелкие рачки

among – среди

loud – громкий
Blue whales live in all the world’s 1) _________. They often 2) _______ summer in polar waters. They often swim in small groups or alone. The blue whale is the largest 3) ____________ in the world. It’s six times longer than a giraffe. Its heart is as large as a car. Its tongue can weigh as much as an elephant. Blue whales like to swim slowly, but sometimes they can do it very fast. These animals 4) _______ on animals called krill. Blue whales can eat 4 tons of krill a day.

Blue whales are among the 5) _________ animals on the planet. But people can’t hear them. Blue whales can live for about 110 years old.


  1. lakes rivers oceans

  2. live play spend

  3. reptile mammal bird

  4. feed buy eat

  5. loudest loud louder


Appendix 3

Personal Card
You haven’t read the text about these animals but you are very interested in the information. Put the words into the correct order and make up questions about blue whales. Then interview your classmates.

Ты не читал историю о Синих китах, но тебе любопытно узнать о них.
Что делать: Составь вопросы из предложенных слов.

Как делать: Поставь слова в правильном порядке так, чтобы получились вопросительные предложения, и запиши их.

Задай свои вопросы одноклассникам.



  1. do where live Blue whales?___________________________________________________

  2. swim do alone groups or they in?_______________________________________________

  3. how are these animals big?____________________________________________________

  4. what interesting facts learnt you have about Blue whales?___________________________

_________________________________________________________________________

  1. what do can they well?_______________________________________________________

  2. do eat they what?___________________________________________________________

  3. long how they do live?_______________________________________________________

Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconТема: “Animals”
Конспект открытого урока английского языка в 4 классе. Подготовила Ягужинская Е. В
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 11 классе. Тема: «Великие люди России»
Я познакомилась с проектами и хочу поделиться опытом, как я на уроках английского языка отметила 300-летие со дня рождения М. В....
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 4 классе Тема: «be healthy»
Николаева Ирина Владиславовна, педагог-психолог моу сош №14,Осипова Нина Сергеевна, учитель английского языка высшей категории,г....
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconПолезные интернет-ресурсы для учителей английского языка
Справочник по грамматике английского языка. А также: Форум для изучающих английский язык Репетиторы английского языка Курсы английского...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 9А классе на тему «Экстремальные виды спорта»
Урок разработан и проведён учителем английского языка мбоу «сош №9» г. Чебоксары Беловой Татьяной Васильевной
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconТема : Yummy, yummy (Еда)
Урок английского языка в 5 классе «Yummy, yummy» разработала учитель английского языка Хисамова Л. Ф
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Урок английского языка в 4 классе учителя английского языка моу «Лямбирская сош №1» Егорчиковой Клары Медарисовны входит в систему...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 8-ом классе
Место урока в системе уроков: урок – экскурсия с закреплением речевого и грамматического материала и введением новых лексических...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок русского языка и английского языка по теме «Комплексный анализ текста»
Романенко Лариса Владимировна, учитель русского языка и литературы, Лябах Юлия Анатольевна, учитель английского языка моу-сош №28...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconТема: Двусоставные предложения (8 класс)
Рабочая учебная программа предназначена для преподавания теоретических основ английского языка на отделении дошкольного образования...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка Тема: Environmenral Problems
Тип урока: по основной дидактической цели – урок комплексного применения изученного
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка с использованием цор по теме: “Animals” во...
«Английский с удовольствием» (Enjoy English) Биболетовой М. З., Добрыниной Н. В., Ленской Е. А.)
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 8-м классе Тема урока: What is the best way to see the uk?

Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle icon«Проектная деятельность на уроках английского языка»
...
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconУрок английского языка в 10 классе по теме «Мировые религии»
Афанасьева О. В., Михеева И. В. Английский язык для 10 класса школ с углублённым изучением английского языка, лицеев и гимназий
Урок английского языка Тема : the animals of the arctic circle iconТема : Системно деятельностный подход в контексте современного урока английского языка
План работы методического объединения учителей английского языка на 2013 – 2014 учебный год


Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск