Скачать 59.35 Kb.
|
Открытый урок в 6 классе на тему: “Whipsnade Wild Animal Park” Цели урока:
Оснащение: фотографии заповедников и животных, презентация о заповеднике, презентации с загадками, бумага для написания заметок, ватман, стикеры для рефлексии, магнитофон, мяч. Ход урока: 1. Организационный момент. -Good morning, boys and girls! -Good morning, Good morning, Good morning to you, Good morning, dear teacher, We are glad to see you! -I am glad to see you too. Now, say “Hello!” to each other! ( Hello! Hello!) -Good! Now, say “Glad to see you!” to each other! (Glad to see you! Glad to see you!) -Very nice! How are you? (We are fine, thanks. And how are you?) - I’m fine, thank you. - Alice, how is your cat? -He is wonderful, thank you! - How is your puppy? -He is OK! (несколько вопросов ученикам об их животных) 2.Постановка цели урока Children, you see a lot of photos on the board. How do you think what we shall speak in the lesson about today? - About animals. -About Whipsnade Wild Animal Park” 3. Фонетическая и речевая зарядка -It’s time to play and remember the animals. Look at the pictures and name the animals. -Let’s recite the poems about animals. We go to the zoo We go, go, go, We go to the zoo We see a brown monkey And a yellow kangaroo. Tap, tap, tap, Clap, clap, clap. We see a brown monkey Tap, tap, tap, Clap, clap, clap. And a yellow kangaroo. We go, go, go, We go to the zoo We see an orange tiger, We see a zebra too. 4. Активизация навыков монологической речи (выражение согласия и несогласия) - Let's play with a ball. The task for you is to agree or disagree with me. Игра с мячом. Бросаю мяч ученикам по очереди и произношу различные утверждения. Задания для учащихся: повторить предложение, если оно верное, и выразить несогласие, если утверждение неверное. - You can run. (Yes, I can run.) - You have a pet at home. (No? I don’t have pet at home.) - you want to join the Society to help animals. (I want to join the Society to help animals.) Etc. 5.Тренировка навыков чтения с полным пониманием прочитанного -I see you are interested in animals and their life. Let’s read the text about Whipsnade Wild Animal Park and know more about animals in Britain. Open your books, page 108, exercise 18. Who begins? (ученики по цепочке читают текст из учебника) -Now let’s read some information about Whipsnade Wild Animal Park from internet. (Приложение 1. Используется только часть текста. Целый текст можно использовать во внеклассной работе) -Answer my questions, please! -Why will you visit to Whipsnade Wild Animal Park be very enjoyable? -Do many scientists work in this park? -Where can you get closer to domestic animals? -Where can you have a good view of wolves? -Who can introduce animals to people and answer the questions about animals? -Why mustn’t visitors bring their pets in the wild animal park? -Let’s watch the presentation about Whipsnade Wild Animal Park and get more information about it. (просмотр презентации о заповеднике Whipsnade Wild Animal Park, краткое ознакомление с заповедниками России и Чувашии) 6.Физкультминутка. -Thank you very much. Now let’s have a rest. Stand up! Make a circle! Begin! Can you hop like a rabbit? Can you jump like a frog? Can you walk like a duck? Can you run like a dog? Can you fly like a bird? Can you swim like a fish? 7.Совершенствование навыков устной речи на основе прочитанного текста -I want you to work in groups of three now. You will read the questions from exercise 19, page 109 and discuss the problems of zoos and parks. You have 5 minutes to do this task. 8. Проверка выполнения домашнего задания. Примерные правила Общества защиты животных. -You have thought of the rules for the society fighting to help save endangered animals. Let’s listen to them one by one and choose the best rules.
- Choose the best rules. Thank you 9. Обучение письменной речи (написание статьи в школьную газету по теме: «Животные в нашей жизни») -It’s time to work in pairs and write the article about problems of wild animals. You may use the questions of Ex.19 and our presentation as a plan. Дети пишут статью, а затем приклеивают свои статьи на подготовленный ватман. Делают стенгазету. Рефлексия. Дети рисуют смайлики, если урок понравился – веселый, если нет – грустный. 10.Подведение итогов урока, выставление оценок, объяснение домашнего задания - Вы должны знать, что в календаре есть специальный День защиты животных – 4 октября. (презентация3) Но мы с вами должны ухаживать за ними , беречь их , помогать им не только в этот день, а каждый день в году в течении своей жизни. И только тогда вы станете хорошими людьми. Вы сегодня очень хорошо поработали. (оценки, домашнее задание) -Our lesson is over. Good bye! You are free. Домашнее задание: нарисовать запрещающие знаки для посетителей зоопарка, раб. тетр. упр 12, 13, с. 50-51. Приложение 1 Whipsnade Zoo ZSL Whipsnade Zoo is a zoo located at Whipsnade, near Dunstable in Bedfordshire, England. Originally the zoo was called Whipsnade Park Zoo, which was often shortened to Whipsnade Zoo or even just Whipsnade. In 1988 the name was changed to Whipsnade Wild Animal Park, but in March 2007 it was renamed ZSL Whipsnade Zoo. It is owned by the Zoological Society of London (ZSL), a charity devoted to the worldwide conservation of animals and their habitats, and is a companion to ZSL London Zoo in Regents Park, London. Description The park covers 600 acres (2.4 km2), and can be located from miles to the north and from the air because of its large white lion hill figure carved into the side of the Dunstable Downs (part of the Chiltern Hills) below the penguin and bison enclosures. Due to its size, inside the park, visitors may walk, use the Zoo's bus service, or drive their own cars between the various animal enclosures, or through an 'Asian' area where some animals are allowed to roam free. There is also a narrow gauge train service. ZSL Whipsnade Zoo is one of Europe's largest wildlife conservation parks. It is home to 6,405 animals, many of which are endangered in the wild. The majority of the animals are kept within sizeable enclosures; others, such as the peacocks, the South American mara and Australian wallabies, roam freely around the park. History The Zoological Society of London was founded in 1826 by Sir Stamford Raffles with the aim of promoting the worldwide conservation of animals and their habitats. To this end ZSL London Zoo in Regents Park , London was established. Almost 100 years later, Sir Peter Chalmers Mitchell (ZSL Secretary 1903-1935) was inspired by a visit to the Bronx Zoological Park to create a park in Britain as a conservation centre. Hall Farm, a derelict farm on the Dunstable Downs, 30 miles to the north of London was purchased by the Zoological Society of London in 1926 for £480 12s 10d. The site was fenced, roads built and trees planted. The first animals arrived at the park in 1928, including two Amherst pheasants, a golden pheasant and five red jungle fowl. Others soon followed including muntjac, llama, wombats and skunks. Whipsnade Park Zoo opened on Sunday 23 May 1931. It was the first open zoo in Europe to be easily accessible to the visiting public. It was an immediate success and received over 38,000 visitors on the following Monday. The brown bear enclosure is a surviving feature from the earliest days of the zoo The collection of animals was boosted in 1932 by the purchase of a collection from a defunct travelling menagerie and some of the larger animals walked to the zoo from Dunstable station. The distinctive white lion hill figure was completed in 1933. During the Second World War the zoo acted as a refuge for animals evacuated from the Regents Park London Zoo. The celebrity giant pandas Ming, Sung and Tang were among these animals but were soon returned to London to boost morale in the capital. During 1940, 41 bombs fell on the park with little damage to the zoo structure, however a 3 year old giraffe named Boxer, who had been born at the zoo, was frightened to death by the explosions. Some of the ponds in the park are the remains of bomb craters from this period. Daily Shows Animal demonstrations and include 'Sea lion splash' and 'Birds of the world'. A number of talks also take place daily throughout the summer season including lemur talks, giraffe browse and penguin feed. Funding The park and ZSL receive no government funding, and rely mainly on entrance fees, memberships, its 'Fellows' and 'Patrons' scheme and various corporate sponsorships. The park takes advantage of the Gift Aid charity donation scheme. Filming at the Zoo Whipsnade was one of the sets for ITV's Primeval, where a ferocious predator from the future kills a lion and 3 people. Whipsnade is also one of the locations featured in BBC's Super Vets. Jamie Oliver and Sainsburys have also used the zoo's background for a television advert. The BBC's "Merlin" used parts of Whipsnade as a filming location for Season 1, and the famous lion landmark is featured in Behind The Scenes footage from the DVDs. Criticism In 2002, a 20yr old elephant named Anna died three days after giving birth to a stillborn calf. There was an allegation that the elephant suffered painful and unnecessary surgery during the birth. The zoo asserted Anna's death was due to an infection related to the still birth and did not 'die in agony'. Chimpanzee escape In September 2007, two former 'tea party' chimpanzees named Koko and Jonnie, moved from London Zoo to make way for The Gorilla Kingdom escaped from their enclosure. Koko followed one of the keepers back to the enclosure but Jonnie started heading towards public grounds. Jonnie was shot dead by the zoo's specially trained firearms squad for fears about public safety. The Zoo has said that at no point were any members of the public in danger. When asked why they did not use a tranquillizer instead ZSL spokeswoman Alice Henchley said "It's just standard procedure, if the animal cannot be quickly and safely recaptured it will be shot. We can't be sure with a tranquillizer ". Animals of WHIPSNADE zoo African lion Alpaca Arabian oryx Asian elephant Axis Deer Bactrian camel Bald eagle Bennett's wallaby Boa Constrictor Bongo Burmese Python Californian Sea Lion Caribbean Flamingo Cheetah Chimpanzee Cow Donkey Dwarf Crocodile Egret Egyptian Tortoise Emu Eurasian brown bear European Bison European Lynx European Grey Wolf Gemsbok Giant Salmon Goat Golden Lion Tamarin Green and black poison dart frog Grevy’s zebra Hippopotamus Hog Deer Horse Humboldt penguin Indian Rhinoceros Llama Locust Marmoset Meerkat Moose Onager Oriental small-clawed otter Ostrich Peer David's Deer Praying Mantis Przewalski’s Horse Roan Antelope Red-kneed bird-eating spider Reindeer Reticulated Giraffe Ring-tailed lemur Rockhopper penguin Scimitar-horned oryx Siberian Tiger Silvery Marmoset Sloth bear Stork Turkey White Rhinoceros Wide Mouth Frog Wild Boar Wolverine Yak Zebra Список литературы
Список ЦОР: http://www.zsl.org/ http://payvand.com/blog/blog/2010/12/02/posters-tokyo-designers-week-2010-awards-iranian-artist/ http://gabriolus.hubpages.com/hub/Animal-abuse-Cruelty http://www.ecokids.ca/blog/?p=631 http://www.theblacksheep.org.nz/animal-protection-society.html http://morrisonworldnews.com/?p=45122http://fantasyflash.ru/anime/index.php?kont=newy&n=4 http://www.sodahead.com/united-states/who-are-more-likely-to-hunt-baby-seals-democrats-or-republicans/question-507981/ http://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/090921-kenya-animals-drought-water/ http://tritroichki.narod.ru/animashki-newyear.html http://vcechtonado1.narod.ru/newyear3.html http://www.smayli.ru/multyashki.html |
Урок технологии в 5 «А» классе на тему: «Снятие мерок для построения чертежа фартука» Урок технологии в 6 «А» классе на тему: «Технология точения древесины на токарном станке. Приёмы безопасной работы» | Урок русского языка в 1 классе. Тема: «Заглавная буква в именах, отчествах, фамилиях» Это второй урок по теме имена собственные. Первый урок был на тему «Заглавная буква в именах». Следующий урок будет на тему «Заглавная... | ||
Урок в 7 классе на тему: «Задачи гражданской обороны» Классные часы для учащихся 5 -11 классов на тему: «Защита населения в мирное и военное время» | Урок по математике в 6 классе на тему “ Прямая и обратная пропорциональные зависимости Открытый урок по математике в 6 классе на тему “ Прямая и обратная пропорциональные зависимости ”(по учебнику Н. Виленкин) | ||
Урок алгебры в 8 классе на тему: «Квадратные уравнения» Слово учителя: Добрый день, друзья! Я рада вас видеть. Тему урока узнаете, если выполните следующее задание | Урок немецкого языка в 8 -м классе на тему: «Подготовка к путешествию» ... | ||
Урок в 9 классе на тему: «Величины, характеризующие колебательное движение» Модульный урок в 9 классе на тему: «Величины, характеризующие колебательное движение» | Уроки по сольфеджио: Тема урока «Работа в тональности» Преподаватели Косыгина А. С. (урок в 1 классе), Гольева Т. В. (урок в 3 классе), Первушина Н. М. (урок в 6 классе) | ||
Урок по английскому языку в 7-м классе на тему «В здоровом теле здоровый дух» Открытый урок по английскому языку в 7-м классе на тему «В здоровом теле – здоровый дух» ( “ Healthy body, healthy mind) | Урок английского языка в 6 классе на тему: «Школа моей мечты» Февраля 2011 года на базе моусош №1 учителем английского языка Цолко Е. А. был проведен урок- проект на тему «Школа моей мечты» в... | ||
Урок по русскому языку в 8 классе на тему: «Назывные предложения» Оборудование. Современные песни на тему “Зима”. Иллюстрации и слайды “Зимний пейзаж”. Учебник “Русский язык. 8 класс под редакцией... | Урок в 5 «Б» классе на тему : «Красочные звуки Сказки» Урок проводится в 5 «Б» классе. Тема четверти «Можем ли мы увидеть музыку?», тема урока «Красочные звуки сказки» | ||
Урок по математике в 1 классе на тему: «Закрепление. Счет в пределах... Этот урок на долгое время. Помни: дорога та, что сам прошел, во век не позабудется | Урок по окружающему миру в 3 классе на тему: «полезные ископаемые» ... | ||
Анализ урока английского языка «Хэллоуин» в 5 классе. Урок был проведен... Всероссийский конкурс журнала «Новое образование» на лучшую методическую разработку «Лучший урок – 2012» (урок «День благодарения»)-... | Урок в 11 классе по теме: "Первая медицинская помощь при ранениях и травмах " Урок-практикум по обж на тему: "Оказание первой медицинской помощи при различных видах повреждений" |