Наименование документа: We Are Going to Visit a British School
(Мы собираемся посетить Британскую школу)
Информационный блок: « Коллекция авторских уроков»
Вид документа: план-конспект урока
Назначение документа: для учителей иностранного языка, работающих по УМК Биболетовой М. З. “Enjoy English-3” в 5 классе
Область применения: преподавание предмета
Автор разработки: Смирнова Елена Алексеевна, учитель иностранного языка
МОУ СОШ № 2 городского округа г. Буй Костромской области
Почтовый адрес: Костромская область г. Буй, ул. Республиканская д.4а
Электронный адрес: school2@buy.kosnet.ru Аннотация: Сюжет урока предполагает подготовку учащихся к посещению Британской школы, в ходе которой учитель создаёт ситуации общения, в ходе которых возникает необходимость применения полученных ранее знаний, умений и навыков
В настоящее время вероятность посещения страны изучаемого языка достаточно велика. Поэтому ребятам будет интересна языковая и практическая подготовка к такому визиту.
Цели урока: развитие лексических, речевых грамматических навыков по теме «Разделительный вопрос» (традиционные и трудные случаи) Present, Past Simple, речевых умений (монологической, диалогической речи, аудирования, чтения) по теме «Школа. Школьная жизнь». развитие творческих способностей учащихся
Задачи урока: создание благоприятного психологического климата, способствующего формированию личности уч-ся, закрепление лингвострановедческого материала о Британской школе, воспитание вежливости и уважительного отношения к традициям страны изучаемого языка.
Учащиеся 5 «А» класса обучаются английскому языку со 2-го класса по УМК Биболетовой М. З. Таким образом, данный УМК был апробирован в городе на учащихся этого класса впервые.
Ход урока
| Орг. момент.
Приветствие.
Разговор с дежурным.
Речевая зарядка
Управляемый диалог.
|
A poem “Good morning”.
Who is on duty today? -I am. What day is it today? -It is Monday. What is the date? - It is the 27th of February.
How are you today? -I am fine, thanks, and you? -I am fine, too. Is the weather fine today? -Yes, it is. It is fine today. Now Sasha, ask Olga if it is cold or warm today. Olga, ask Dasha if it is slippery in the street today. Dasha, ask Ksusha if is sunny today. Ksusha, ask Vitya if the temperature is above or below zero today. Etc.
| 2. Основная часть урока.
Приветствие гостей. Введение в сюжет урока
|
You see, children, we have guests today. They are teachers from other schools of our town. You see them for the first time. So say “How do you do?” to them.
-How do you do? - How do you do? Nice to meet you!- Nice to meet you, too. So, children, I am very excited today, because I have a letter for you. It is from Britain. Let us read the address on the envelope: Pupils of form 5 “A”
school 2
Bui
Kostroma region 157006
Russia
| Слушание фонозаписи
Чтение письма учащимися
Сообщение темы урока
| Oh, children, it is a very unusual letter. What is there in the envelope? – There is a cassette there. Let’s listen to what it says, shall we? Oh, children, there is a note here: textbook p. 24 ex.1. Is it an invitation letter? –Yes, it is. Who invites us to Britain? –Head Teacher of a Local State School invites us to Britain. Who will be responsible for the costs of accommodation and for educational and social programme? –Their school will be responsible for the costs of accommodation and for educational and social programme.
Now let’s read the letter ourselves, paying attention to the intonation and the pronunciation.
So you see, Head Teacher of a British school invited us to stay with the families of British children. Let’s get ready for our trip. And the theme of our lesson is: WE ARE GOING TO VISIT A BRITISH SCHOOL
What do you think we should do today?
| Целеполагание
| We should pack our bags, revise the stories about ourselves, learn to ask and answer questions, learn to be polite and learn to make friends.
| Упаковывание сумки для путешествия
| So let’s pack our bags, shall we? On the table you can see some pictures. We’ll need some things in our trip and we won’t need the other things. So, Vitya, come here and pack our bag. Use the expressions from the blackboard:
We’ll need… in our trip. We won’t need … in our trip…. Thank you. Children, praise your friend, please.
| Выступления консультантов
| Now let’s revise the stories about ourselves, because in Britain you will have to tell something about yourselves. Each group has a consultant. Our consultants will speak now and each group should give her a mark. ( Olga, Masha, Kristina). Kristina, stop, please. Imagine that our guests are British teachers. Perhaps, they want to ask Kristina questions about her school life. Will you ask her, please?... Thank you. Sit down, Kristina.
| Оценивание рассказов членов группы консультантами
(работа в группах)
| Children, you can see green cards in front of you. Our consultants will ask you to tell stories about yourselves and they will give you marks, putting them into the white cards. Then they will fill in the green cards and we’ll stick them to our posters. I’ll give you 5 minutes to do this…. Thank you. Now stick the cards to your posters, please. We will send our posters to Britain before our visit and the British pupils can easily make friends with you if they know your interests.
| Физкультминутка
| What is this, children? –It is shampoo. I think we need it for our trip. Can you read its name? HEAD AND SHOULDERS. Do you know a song about head and shoulders? – Yes, we do. What about singing a song and doing some physical exercises? – Good idea! Yulia, come here, please... Thank you.
| Вопросы гостям
| Children, our British guests were schoolchildren some years ago. You know that British school life is different from our school life. Now let’s ask our guests to remember their school life. Try to use tag- questions because they invite people to the conversation. Listen to our guests’ answers attentively and then I’ll ask you to tell us what you’ve learned from their answers…. Tell me what you have learned.
| Разбор лексико-грамматического теста
| Now here is a test “Tag-questions”. Pay attention to the sentence, beginning with the words: “Let’s…”. The “tag” to this question is always “shall we”. Try to explain why.
| 3. Заключительная часть урока
Дом. заданиe
| We asked tag- questions today, so your h/w for the next lesson will be the test “Tag-questions”, Workbook p. 13 ex. 4, and who wants to get a “five”- back translation. Open your workbooks and look through your home task.
| Рефлексия
| So, children, we worked much today, didn’t we? Did we ask and answer questions? Did we revise the material about British schools? Did we tell the stories about ourselves? Are we ready to go to a British school? Now we can do anything. And now we can relax. What about singing a song? – Good idea! (песня “ We Can Do Anything”)
| Прощание
| Now say “good bye” to our guests. Now turn to me, please: Raise your head, Jump up high, Wave your hand And say “Good- bye”.
|
Предварительно учащимися должен быть освоен материал предыдущих разделов учебника, а также они должны быть ознакомлены с лексикой и грамматикой раздела “ WE ARE GOING TO TRAVEL”. Для проведения данного урока необходимы кассетный магнитофон, 3 кассеты (фонозаписи) упр. 1 раздела II; песни “ HEAD AND SHOULDERS”, песни “WE CAN DO ANYTHING”(кассета “GAME SONGS”), картинки с изображением необходимых и ненужных вещей для путешествия, плакаты “OUR LIFE AND INTERESTS” с вклеенными фотографиями учащимися 5 «А» класса, бланки анкет членов групп, магнитная доска, магниты.
Уровень беглости и правильности чтения, речи, быстрота и точность реакции при ответах на вопросы и грамотность постановки вопросов, уровень организованности, культуры общения и сотрудничества учащихся служат показателями определения результативности урока. По итогам урока 80% учащихся получили отличные оценки, а остальные 20% - хорошие.
Урок может быть проведён в 5 классе общеобразовательной школы, и ситуация успеха на уроке может служить средством повышения мотивации к изучению иностранного языка и иноязычной культуры.
Приложения:
TEST (TAG QUESTIONS)
He is responsible for the educational programme, … …?
Head Teacher spoke at the meeting, … …?
My mother likes to arrange picnics, … …?
Our local team played the game very well, … …?
The pupils are ready, … …?
Amelia Bedelia was a very creative girl, … …?
Your teachers give you excellent marks, … …?
Let’s explain the rule together, … …?
Let’s sing a song, … …?
|
|