Скачать 23.9 Kb.
|
План - конспект урока в 7 классе по УМК «Английский язык нового тысячелетия 7» Деревянко Н.Н. УРОК-ПУТЕШЕСТВИЕ ПО ТЕМЕ «ТАЙНЫ МИРА» 1. Цели: 1) развивающие: развитие творческого мышления, логики, способности к анализу, развитие языковой догадки; 2) образовательные: обучение поисковому чтению на материале научно-публицистического текста; 3) воспитательные: создание благоприятного микроклимата в классе, формирование дружеского коллектива в классе, развитие познавательного интереса к уникальным страницам истории. 2. Задачи:
3. Оснащение урока и методические пособия:
4. Ход урока: Организационный момент. Good morning, children! Today our lesson will be unusual. We are going to travel to a treasure island and learn about the most mysterious places in the world! (Слайд 1) Do you know any of them? (Слайд 2) Контроль выполнения домашнего задания. (№5 стр.105) Siberian Mystery 2
Знакомство с целями урока (карта путешествия). (Слайд 3) We are going to come to the Treasure Island and find some treasure. There will be some other islands on the way there: Mysterious Places, Mystery Quiz, Mysteries of Translation, Mysterious THE, the Mystery of Reported Questions. You’ll collect real coins. The winner is the one who has the most coins. Введение новой лексики. First, let’s get ready for the trip and learn the new words. (Слайд 4) Listen and repeat! Read the transcription and guess the word! Translate! Write them down! Поисковое чтение. Работа с картой. (Слайд 5) We are on the island Mysterious Places. Open your books at page 106 exercise 1a. Read and match the texts and the pictures. ( Слайд 6)Let’s find the places on the map! (The Bermuda Triangle - in the Atlantic Ocean, Seahenge - in the UK, Brisbane Water National Park - in Australia). Исследовательское чтение. Работа в группах по карточкам. We are on the island Mystery Quiz (Слайд 7) Make groups of 3. Read the texts on page 106 again and answer the questions in writing. Обучение переводу без словаря. We are on the island Mysteries of Translation. (Слайд 8) Look at these words! How can you guess their translation? Обучение правилу использования определенного артикля. (Слайд 9) We are on the island Mysterious THE. Look at the words from ex.3 p. 107. Find them in the texts on p.106 and fill in the article. When must we use THE? Аудирование. (Слайд 10) Закрепление правила использования THE. (Слайд 11) Закрепление структуры косвенного вопроса. We are on the island the Mystery of Reported Questions. (Слайд 12) What are the differences between the questions? Let’s read how you can start a reported question. На доске: DO YOU KNOW SCIENTISTS CAN’T EXPLAIN Find questions in text B on p.106 and report them. Развитие навыков диалогической речи. Ask and answer the questions on the card. Use reported questions. Контроль усвоения структуры пассивного вопроса. (Слайд 13) Open your workbooks and do ex. 4 p. 67. Check yourself! Who has no mistakes? Подведение итогов урока. (Слайд 14) Our trip is coming to the end. Let’s answer the questions. Finally, we are on the Treasure Island. (Слайд 15) And what about your treasure? Count your coins. Домашнее задание. (Слайд 16) Write down your homework: ex.6 p.107 (Write the answers to the questions) |