Скачать 53.88 Kb.
|
Тема урока: My favourite season. (A Trip Around the Seasons) Форма урока: урок-путешествие. Цель: формирование навыков аудирования и устной речи по теме «Мое любимое время года». Задачи:
Оборудование:
Ход урока. I. Организационный момент. Установка. Учитель: Good morning , girls and boys. Класс: Good morning, good morning, Good morning to you. Good morning, good morning, We are glad to see you. Учитель: How are you? Класс: I am fine ,thanks. And you? Учитель: I am fine,too.Thanks. Today well make a trip around the seasons together with our friend Hobbit. Хоббит: Hello, children. Класс: Hello, Hobbit. II. Разминка. Хоббит: Before we start our trip lets see if you know the seasons and the Months. 1). Answer my questions, pleas: (Хоббит задает вопрос и учащиеся отвечают). -How many seasons are there in a year? (Ученик1: There are 4 seasons) -What are they? (Ученик2: They are spring, summer, autumn and winter) 2). And do you remember the poem about seasons? Listen and repeat. (слушают, повторяют хором, затем стихотворение декламируют). Spring is green, Summer is bright, Autumn is yellow, Winter is white. 3).And what about the months? Do you know them? Finish the sentences, please. (Учащиеся дополняют предложения, записанные на доске)
Ученик 1: spring months
Ученик 2: summer months
Ученик 3: autumn months
Ученик 4: winter months 4). Oh, you know the months and I know a very nice song. Let’s sing the song “The months” together. (учащиеся поют песню “Месяцы” в сопровождении записи). III. Основная часть урока.
Хоббит: I think we must get ready for the trip. a) Listen and repeat the words, please (учащиеся повторяют за учителем слова, записанные на карточках). b) And now let’s play the game “Interpreters” (учащиеся играют в игру “переводчики”. - Read and translate the words, please (учитель показывает карточки со словами по теме “Погода”, учащиеся читают и переводят).
«Cпорт» и называет фразу по-русски, учащиеся переводят ее на английский язык).
Хоббит: Well, you know the words and we can start our trip. Let’s begin it with my favourite song. (учащиеся слушают и поют песню Хоббита из упр. 11 стр. 63 о погоде в разное время года). 3. Аудирование, беседа. Хоббит: So, we are in the seasons. (показывает на закрытые картинки с временами года, которые находятся на доске) а) “Guess” what season it is: (Учащиеся угадывают времена года) Хоббит: This season is nice and green. The weather is warm or cool. We can run and jump up to the sky. What season is it? (Ученик: It’s spring.) Do you like spring? Why? (Ученик: I like spring because…) Хоббит: And I like spring because I can jump up to the sky. Let’s jump together: (Физ. Пауза + стих) 1, 2, 3 Hop, hop, hop, 1, 2, 3 stop. б) Беседа: (учащиеся отвечают на вопросы) Хоббит: And what season comes after spring? (Ученик: Summer comes after spring.) -What is the weather like in summer? (Ученик: It’s hot (sunny, warm)) -What can you do in summer? (Ученик: I can swim (dive, ride a bike, etc).) -Do you like summer? Why? (Ученик: Because I can…(it’s…).) Хоббит: And I like summer because I can swim. Let’s swim together. (Учащиеся выполняют движения). в) “Guess” what season it is: (Учащиеся угадывают время года). Хоббит: This is the season, When the days are cool, When we eat apples And go to school. This is the season, When fruit is sweet, This is the season, When school-friends meet. What season is it? (Ученик: It’s autumn.) Хоббит: Do you like autumn? Why? (Ученик: I like autumn because…) Хоббит: And I like autumn because I like to walk in the rain. Let’s walk together. (физ. пауза + стихотворение. “Clap your hands.”) г) Беседа:( учащиеся отвечают на вопросы о зиме) Хоббит: -Do you know what season will come soon? (ученик:Winter will come soon.) -What will the weather be like in winter? (ученик:It will be cold(slippery, frosty, snowy) На доске: -What will you do in winter? (ученик:I will skate(ski, toboggan, etc) -Do you like winter? Why? (ученик:I like winter because…) Хоббит:-And I like winter because I can make a snowman. Let’s make a snowman together. ( физ.пауза + стих) We’ll make a snowman Big and round (2раза), We’ll put the snowman On the ground (2раза). 4. Устная речь (диалоги, монологи). Хоббит: I see you like all the seasons. But which is your favourite season? a) Act out your dialogues from Ex.5,p.61 (Слушают образец, разыгрывают свои диалоги) Образец:-Which is your favourite season? -I think, autumn is. -Why autumn? -I like fruit very much. b) And now I’d like to listen to your stories about your favourite seasons. (рассказывают о любимом времени года) 5. Стихи. Хоббит: I know that you can recite poems about the seasons (“Spring”, “Summer” “Autumn”, “Fall”). Will you do it, please? (учащиеся читают стихи о весне, лете, осени, зиме). Хоббит: Thank you very much. I like your poems and I want to give you small presents. (Хоббит вручает открытки учащимся) 6. Финал. Хоббит: Our trip is over. I like it very much. And you? Класс: Yes, I do. Хоббит: I want to give presents to everybody, and you will remember our trip. (Вручает каждому ученику календарики на 2007 год) Хоббит: It’s time for me to go home. Good - bye, children. Класс: Good – bye, Hobbit. (Учащиеся поют прощальную песенку) Good – bye, Hobbit. (3 раза) It’s time to say good – bye. IV. Заключительная часть урока. Поведение итогов. Учитель: Сегодня мы с вами совершили путешествие по временам года, вспомнили слова, слушали и рассказывали о временах года. А сейчас мне бы хотелось, чтобы вы сами оценили себя. (Заполняют листы достижений по теме «Моё любимое время года») На следующем уроке мы посмотрим, совпала ли моя оценка с вашей. Учитель:And now the lesson is over. Good - bye. Класс: Good - bye. |