Педагогическая мастерская по теме
« Спорт и здоровый образ жизни» “Health is the greatest wealth”
Цель:
создание условий мотивированного практического применения иноязычных знаний, умений и навыков, развивая сотрудничество педагогов, реализуя межпредметные связи в школе для достижения функциональной
грамотности во владении иностранным языком.
Бинарный урок « английский+физическая культура»:
“Are You Good at Sport?” Обучающие задачи:
- актуализация и развитие знаний о здоровом образе жизни;
- практика учащихся в аудировании;
-
Развивающие задачи:
-активизация мыслительной энергии через физические упражнения;
-развитие внимания, координации движения. Воспитательные задачи:
-развитие творческих способностей учащихся;
-обеспечение возможности увидеть результаты своего труда и получить от него радость;
-воспитание стремления к осознанной двигательной активности. Методическое обеспечение:
Учебник В.П.Кузовлева «Английский язык» для 8-го класса, раздел 4 “ Be a Good Sport”, урок ..
Учебник М.З биболетовой « Счастливый английский» для 10-го класса, раздел
, урок.. Психолого - педагогические условия:
1.Организационный момент.
|
How are you girls? How are you boys?
How are you?
I hope you are well. We hope you are too. Is there anything more important than health?
I don’t think so. You can’t be good at your studies or work well when you are ill. I am sure your health depend on you. One of the main ways to the greatest health is sport.
So today we are going to talk about sport but what exactly you’ll find a bit later.
|
|
Общее построение.
Сообщение задач урока.
Объяснение критериев оценивания.
| 2. Фонетическая зарядка.
| Фонетическая отработка лексики по теме:
|
| Команда на 1-й 3-й рассчитайсь!
| 3. Лексическая разминка.
|
Work in a chain. What sport games do you know?
|
| Называя виды спорта, « живая цепь» удлиняется. У какой команды цепь пересечёт финишную черту.
| 4. Ритмическая гимнастика.
|
|
| Повторяя за учителем вслух, понимание выражают в жестах, мимике, движениях.
| 5. Weight Lifting. ( команды расходятся по этапам)
|
What qualities does sport develop?
strong will power
quick reaction
courage
energy
physical strength
concentration
patience
mobility
enthusiasm
|
|
Сколько слов, столько ….
| 6. Long Jump
|
Each team is given a long word.
Using the letters of this word the participants are to make up new words. The words are not to be repeated.
|
|
Прыгая с места, преодолеть расстояние как можно дальше.
| 7. High Jump
|
Find different sports in these jumbled up words:
BotlaOLf
NetiNs
sIGWmnIM
MILGCINB
AksLBTlAE
LABLESBA
|
|
Отражение высоты , а может и реальные прыжки в высоту.
| 8. Грамматический забег.
|
Give three forms of the following verbs:
|
|
Бег на скорость до стойки с карточками по теме.
| 9. Лексико - грамматическая эстафета.
|
Running for 10 words: each participant will say 10 words in such a way that every word begins with a letter that is at the end of the previous word. Only on topic “Sport”
|
|
| 10. Конкурс физкультминуток.
| *
Hands on your hips, hands on your knees,
Put them behind you If you please.
*
Touch your shoulders, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
*
Raise your hands high in the air,
at your sides, on your hair.
Raise your hands as before
While you clap: 1,2,3,4.
*
Hands up, hands down.
Hands on your hips, sit down.
Stand up, jump up.
Jump: hop, hop! Stop.
*
I put my hands upon my hips,
I turn myself around.
I raise my hands above my head
And then I touch the ground.
*
My hands upon my head I place,
On my shoulders, on my face.
Then I raise them up on high
And make my fingers quickly fly.
Then I put them in front of me
And gently clap: 1,2,3.
*
|
|
Команда соперников выполняет действия, предложенные строчками.
| 11. Речевая зарядка.
|
Make my sentence longer
|
|
| 12. Javelin Throwing ( команды расходятся по этапам)
|
The distance of the flight will be determined according to the number of words used in each sentence. The sentence may be compound, but it must have a definite logical meaning. You should construct the longest sentence – your javelin will cover the longest distance—the Judge will evaluate you.
|
|
| 13. Vertical Marathon
|
Try to set the record!
|
|
| 14. Wrestling
|
In the contest (each team) pupils will be grouped into pairs. Every team will suggest 5 sentences:
How does sport help you?
…to keep fit.
…to be in good health.
…to relax after a hard day at school.
…to develop body.
…to develop mind.
…to have fun.
…to make more organized.
…to make more disciplined.
…to give moments of joy.
…to offer an outlet of tension.
…
…
…
…
|
|
| 15. Рифмоплетение. ( для болельщиков)
|
Sport is fun for girls and boys,
It’s much better than toys.
You can swim and play football,
Hockey, tennis, and basketball.
You can jump and you can run,
You can have a lot of fun!
|
|
| 16. Диалогический спринт.
|
|
|
Бег до судей - выстрел вопросом
| 17. Fencing. ( либо фехтование либо ……)
|
Еvery team will suggest
- words for which the opponents must find antonyms;
-sentence for which the opponents must give
arguments against.
|
|
| Подведение итогов.
*обращение к табло «Английский МАСС-старт»
подсчёт учебных успехов каждой командой
подсчёт учебных успехов каждым участником
вручение «золотых», «серебряных»,
«бронзовых» медалей.
|
|
|
Забываем все-таки про мам.
А они скучают вечерами,
Изредка названивая нам
И всегда интересуясь нами. Времени у нас, обычно, нет -
Мы живем серьезными делами,
Забывая часто, что в ответ
Позвонить мы обещали маме. Мама, я звоню тебе, когда
На душе осенние печали.
Чтоб, как в те - далекие года
Слушали меня и понимали. Хорошо, что есть куда звонить,
Хорошо, что есть кому ответить.
Пусть не рвется долго эта нить,
Может быть, главнейшая на свете! Как они, что их волнует там?
Далеко, а может, близко где-то...
Забываем мы про наших мам.
И легко себе прощаем это. (Петр Давыдов) M-O-T-H-E-R (Theodore Morse and Horward Johnson) When I was but a baby,
Long before I learned to walk,
While lying in my cradle,
I would try my best to talk.
It wasn't long before I spoke,
And all the neighbors heard.
My folks were very proud of me
For "mother" was the word.
Although I'll never lay a claim to fame,
I'm satisfied to sing her lovely name:
"M" is for the million things she gave me.
"0" means only that she's growing old.
"T" is for the tears she shed to save me.
"H" is for her heart of purest gold.
"E" is for her eyes, with love lights shining.
"R" means right, and right she'll always be.
Put them all together; they spell "mother,"
A word that means the world to me.
"M" is for the mercy she possesses.
"0" means that I owe her all I own.
"T" is for her tender sweet caresses.
"H" is for her hands that made a home.
"E" means everything she's done to help me.
"R" means real and regular, you see.
Put them all together; they spell "mother,"
A word that means the world to me.
Mommy takes good care of me,
Care of me, care of me,
Mommy takes good care of me,
Because she loves me so. (Sung to: "O Christmas Tree!")
On Mother's Day
On Mother's Day
Oh, how I love you Mommy!
On Mother's Day
On Mother's Day
Oh, how I love you Mommy!
You give me Joy and Happiness
I give you love, a hug and Kiss!
On Mother's Day
On Mother's Day
Oh, how I love you Mommy! (Sung to: "Are You Sleeping?")
I love Mommy, I love Mommy.
Yes I do; yes I do.
And my mommy loves me,
Yes, my mommy loves me,
Loves me too; loves me too. (Sung to: "Twinkle, Twinkle, Little Star")
Sometimes Mom says "don't do this"
Sometimes Mom says "don't do that"
Still she loves me that I know.
Why? Because she tells me so.
Sometimes Mom says let's do this.
Sometimes Mom says "kiss, kiss, kiss!"
Cinquan poem: Mother
Kind, helpful
Caring, loving, sharing
A special person in my life
A friend
I like the way you look, I like the way you cook.
Now what I really want to say:
Is: “ Happy Mother’s Day” Dear mothers!
We wish you: happiness, good health, love, gladness, kindness, warm sun rays,
good children, loving husbands, beauty, many flowers! |