So many people so many hobbies. Цель урока





Скачать 42.29 Kb.
НазваниеSo many people so many hobbies. Цель урока
Дата публикации13.09.2014
Размер42.29 Kb.
ТипУрок
100-bal.ru > Бухгалтерия > Урок
So many people so many hobbies.
Цель урока: развитие коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по теме “Хобби”.

Задачи урока

Познавательный аспект:

  • знакомство с популярными способами проведения досуга в англоговорящих странах;

Развивающий аспект:

  • формирование и развитие учебно-организационных умений и навыков (взаимоконтроль, навыки самостоятельной работы, групповой работы).

Воспитательный аспект:

  • акцентирование внимания учащихся на способах проведения досуга;

  • создание ситуаций успеха и самореализации личности в различных видах деятельности.

Учебный аспект:

  • введение нового лексического материала (to be keen on, to be interested in, to be crazy about, to be bored with) и отработка его употребления в речи;

  • формирование лексических навыков говорения по теме “Свободное время”;

  • совершенствование навыков чтения и аудирования с различной стратегией.

Оборудование урока

Мультимедийный проектор, экран, презентация (PowerPoint) с аудио- и видеоматериалами ; презентация (PowerPoint) – отчет о проекте, текст для аудирования карточки с новой лексикой, картинки по теме, зашифрованная пословица, алфавит для расшифровки пословицы.

Twice happy is the man who has a hobby.

Ход урока

1.Организационный момент.

Teacher (T): Good morning, boys and girls! Glad to see you again. Good morning, dear guests! Welcome to our lesson.

Pupils (P): Good morning, teacher! We are glad to see you too.

2.Сообщение целей урока, его темы.

T : Who can guess what we are going to speak about?

Today we are going to have an interesting lesson about different hobbies of our classmates. Today we are going to revise the material concerning hobbies and interests. We’ll make dialogues, listen to a story, describe interests and hobbies, and compare English and Russian hobbies. We’ll also practice to write a letter.

3. Answer my questions

T: What is hobby? What kind of hobbies do you know? What is your hobby?

4.Фонетическая зарядка. Знакомство с новыми словами

But first of all let’s warm up! Open your books at p. 154

T:Listen to the words and expressions and repeat them after the speaker. Find the words you know and translate them.

  • Fashion

  • Computer games

  • To help at home

  • To ride a bicycle

  • To look after smb/smth

  • To play football

  • To roller-skate

  • To swim

  • To travel

  • To cook

  • to play the piano/the guitar

  • to sing

  • boring

  • dangerous

  • it’s fun

  • I am crazy about

  • a couch potato

  • martial arts


5. Речевая зарядка.

T: They say tastes differ. Different people have different habits. Look at the pictures and say how you would like to spend your free time.

P1: I would like to watch videos.

P2: I would like to collect stamps.

P3: I would…

T: Tastes really differ… Different people spend their free time differently. Let’s see what the most popular pastime activities are. Look at the screen, match the words and make up word combinations. Then write the answers. Use the model.

Model: 1 – c

  1. going

  2. playing

  3. eating

  4. riding

  5. collecting

  6. watching

  7. listening

  8. doing

  9. reading

  10. keeping

  1. a bike

  2. to music

  3. out

  4. computer games

  5. books

  6. TV

  7. pets

  8. ice-cream

  9. sports

  10. stamps

T: Are you ready? Please, exchange your works, check them on your own and give a mark. You may use the keys…

На экране появляются ключи. Учащиеся обмениваются работами, проверяют их, выставляют отметки.

T: Now hand in your works. I shall see them later.

7.Контроль домашнего задания.

T: Well, pastime activities of young people are various. Last week you made a hobby survey at our school. Everybody took part in that project. You worked in small groups. Now you can see a final result of your collective work. Please, P1, P2, P3, introduce your report about the project.

Учащиеся представляют отчет о проекте в виде презентации.

T: Well done. Thank you.

8.Презентация новых лексических единиц.

T: They say that the busiest men find the most leisure. Look at the screen. You can see a man there. He is very famous. Do you know him? Who is he?

P1: He is Bill Gates.

T: What is he?

P2: He is a computer wizard.

T: Would you like to know about his favourite pastime activities? Then read the text and write out 5 word combinations which mean увлекается.

Bill Gates is a very busy man. But he likes doing a lot of things. First, he is keen on traveling. Second, he is interested in playing golf and discussing the latest news in computing. Then, he is crazy about flying a delta plane and he is fond of extreme sports. He is never bored with riding a snowboard.

Учащиеся работают самостоятельно, затем читают выписанные выражения вслух.

9.Первичное закрепление НЛЕ.

1) Восприятие – имитация.

T: Now answer my questions.

Is Bill Gates keen on traveling?

Is he interested in playing golf?

Is he interested in discussing the latest news in computing?

Is he crazy about flying a delta plane?

Is he fond of extreme sports?

Is he bored with riding a snowboard?

2) T: Look at the screen and meet an American family. They are the Browns. Say how they spend their free time.

Учащиеся высказываются об увлечениях семьи Браунов по картинкам.

10.Проверка домашнего задания

T: Now it’s time to speak about you, children. Tell your friends about your hobbies and pastimes.

11.Релаксация.

Let’s relax. Let’s sing a song about summer.
12.Вторичное закрепление НЛЕ.
1) Расшифровка рисованного письма. 

T: Children, look! We have a strange letter. There are very few words in it and a lot of pictures. I wonder if you could understand it. Let’s read it together.

Учащиеся расшифровывают рисованное письмо девочки из Великобритании.

2) Чтение и корректировка текста.

T: Children, I have a surprise for you. Meet Vicky and Ken. They are editors of an interesting Internet-magazine which is called “In-Touch”. I have their e-mail letter, but something is wrong with it. Read and correct it, please.

Hi!

We are very kene on learning about you. We are fdno of any information about your school, friends, families and hobbies. Please write to us! We are inrtetesed in everything about you! We’ll never berodwith your e-mails and letters.

Vicky and Ken

Учащиеся читают электронное письмо редакторов Интернет-журнала “In-Touch” и исправляют ошибки. Выполнив корректировку электронного письма, учащиеся могут сами предложить написать ответ.

13.Письмо

T: I have an e-mail address of the magazine. You can write a letter to “In-Touch Magazine”. Do it at home, please. Now let’s see what you can write.

Дается опора для неуверенных учеников.

Dear Vicky and Ken!
My name is…
I am from…
I am interested in…
I am good at… and I am fond of…
Sometimes I am bored with…
My best friend is…
He is keen on…
(Yours...)

5) Игра “Угадай самые популярные хобби”. 

T: Now I suggest you to play a game “Guess the most popular hobbies”.

What is the most popular hobby among Englishmen?

What is the most popular hobby among Russian people?

14.Подведение итогов урока.

T: Tastes really differ and there is no accounting for them. Before you there is alphabet, it will help you to decode this inscription.

Our best friend is our hobby.

T: Find the Russian equivalent.

Учащиеся выбирают русский эквивалент английской пословицы из следующих вариантов:

На вкус и цвет товарища нет.
Люби хобби – мастером будешь.
Хобби – наш лучший друг.

T: Very good children! Now it’s time to sum up. Did you like our lesson? Say, what you’ve learnt and how you’ve worked.

Учащиеся сообщают, что они узнали на уроке, и дают оценку своей деятельности.

T: Your homework will be to write an essay about hobbies which are popular in your family. Thank you children. Really you’ve worked well at our lesson. Everybody has a hobby. You are the happiest children. P1, your mark is a…etc. The lesson is over. You may be free. Good-bye, children.

Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект урока по теме «Как люди живут в городах» How people live in the city
Тип урока закрепляющий урок по теме «How people live in the city» (глава 3 «Being happy in the country and in the city» ) к умк биболетовой...
So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект урока английского языка по теме «Famous People. Anne Frank»...
План-конспект урока английского языка по теме «Famous People. Anne Frank» в 10-м классе
So many people so many hobbies. Цель урока icon«Extreme sports are popular among people»
Цель: к концу урока учащиеся смогут рассказать о книгах, которые они читают и почему
So many people so many hobbies. Цель урока iconУрока Предмет английский язык Класс 7 Тема урока What Do English-speaking...
Цель урока: Формирование коммуникативной компетенции по теме “English speaking-countries”
So many people so many hobbies. Цель урока iconУрока английского языка Тема : «UK, history, culture and famous people»
Тема: «UK, history, culture and famous people». «Великобритания, история, культура и известные люди»
So many people so many hobbies. Цель урока iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Цель урока: формирование лексических навыков в устной речи по теме “What kind of people are we?”
So many people so many hobbies. Цель урока iconУрока английского языка в 5 «а» классе по теме «Interests and hobbies»
...
So many people so many hobbies. Цель урока iconУрока : практическая : систематизировать лексику по теме
«There are a lot of things I can be». What do you think we’ll speak about? Yes, it’s about your future jobs. It’s very important...
So many people so many hobbies. Цель урока iconСценарий урока по теме «Young people. What are they like?»

So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект урока английского языка в 3 классе
Тип урока закрепляющий урок по теме «How people live in the city» (глава 3 «Being happy in the country and in the city» ) к умк биболетовой...
So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект открытого урока английского языка в 5 классе «А»
Тип урока закрепляющий урок по теме «How people live in the city» (глава 3 «Being happy in the country and in the city» ) к умк биболетовой...
So many people so many hobbies. Цель урока iconТема урока: Many people choose pop and rock
Просмотр слайдовой презентации и прослушивание сообщения (Донцов А., Желтоногов Е., Полунин А.)
So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект урока-закрепления по теме «Животные»
Тип урока закрепляющий урок по теме «How people live in the city» (глава 3 «Being happy in the country and in the city» ) к умк биболетовой...
So many people so many hobbies. Цель урока iconКонспект открытого урока по теме: "I love food"
Тип урока закрепляющий урок по теме «How people live in the city» (глава 3 «Being happy in the country and in the city» ) к умк биболетовой...
So many people so many hobbies. Цель урока iconPeople speak English all over the world
Ребята, это прозвучал не только ответ на мой вопрос, но и тема нашего урока! Как вы думаете как будет звучать тема нашего урока?
So many people so many hobbies. Цель урока iconПлан-конспект урока по теме : «Спорт»
...


Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск