| Задачи
| Деятельность учащихся
| Деятельность учителя
| Показатели выполнения задачи
| Примечания
|
1.Организационный момент(1 мин.)
| Создание положительного эмоционального настроя учащихся к работе на уроке
| P1-Iam glad to hear it!
You are beautiful today, my friend!
P2-How enthusiastic you are, Oleg!
P3- It is pleasant to work with you, my friend!
P4- Thanks a lot! How clever you are!
| Good morning students! Glad to see you. I’m sure everybody is all right. Let’s make our lesson interesting and useful.. Let’s say complements to each other! How nice you are today, Olga!
| Быстрота включения учащихся в деловой ритм, готовность класса и оборудования к уроку.
Устанавливаются благоприятные морально-психологические условия взаимодействия учителя и учеников.
|
Коммуникативные УУД.
|
2.Определение темы урока.(1 мин.)
2а. Определение задач урока(1 мин.)
| Обеспечение мотивационной готовности учащихся, активизация их учебно-познавательной деятельности.
Обеспечение мотивационной готовности учащихся, активизация их учебно-познавательной деятельности.
| P 1: In my opinion, we shall speak about newspapers.
P 2: It seems to me, we shall speak about books
P 3: I think we shall speak about magazines
P 4: Sources of information
P 5: Mass media
P5. Mass media.
P1: I want to learn to speak about mass media.
P2: I want to understand any information about mass media in English.
P3: I would like to write a letter to my friend about mass media in Russia.
| . What shall we speak today about? Try to guess. I'll show you some hints.(Рисуюнаинтерактивнойдоскесхематичносредствамассовойинформации.)
-:That's right.
How can we call newspapers, magazines, books in other words?
I agree with you/ So the theme of our lesson is …… Will you open your books at page look through the symbols to the exercises and answer my question.
What do you want to learn today?
(Учитель обозначает все выведенные учащимися задачи условными знаками на интерактивной доске)
| Определение темы урока.
Определение задач урока для каждого учащегося.
|
Регулятивные УУД.
Регулятивные УУД.
|
3. Аудирование текста на понимание и выполнение задания по прослушанному(5 мин).
| Развитие навыков аудирования.
|
P1:No, wedon’t. Учащиеся индивидуально читают микротексты, соотносят их со средствами массовой информации.
Контроль через аудирование текста.
1 b
2 e
3 a
4 c
5 d
| I see you know the main media. And what are their definitions?
Will you open your books at page 62, exercise 1.Read the definitions and match.
(После выполнения задания на чтение учитель просит проконтролировать правильность выполнения учебной задачи через прослушивание аудиозаписи)
. a. Television (satellite/cable)
b. Newspaper (daily/ weekly)
c. Tabloid
d. The Internet
e. Radio
1.a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements etc.
2. the process of sending and receiving messages through the air; broadcasting programmes for people to listen to.
3.broadcastingprogrammes( the news, plays, advertisements, shows, etc.) for people to watch on their television sets.
4. a newspaper with rather small pages, many pictures and little serious news
5. a way to communicate with your partner who might be a thousand
miles away using the computer( by e-mail).
|
| Познавательные УУД.
|
4 .Составление коротких сообщений по аналогии(упр.2, стр. 62)(5 мин.)
| Развитие навыков устной речи.
| P1: To my mind the Internet is the most modern mass media. I can communicate with my friends who might be a thousand miles away. Moreover I can find new friends. Besides
I study foreign languages with the help of the Internet.
P2: I consider radio is the cheapest mass media. I can receive information, listen to music without wasting money. It gives me the chance to relax.
P3: I think television is the most convenient mass media. I can lie on the sofa watching TV. It gives me the chance to rest. I receive a lot of information, watch important events on TV.
| Now let’s speak about mass media. Say which of the mass media are the most useful, the most interesting and the most modern. You may use the model: Example: I think newspapers are the most convenient mass media. It is broken to my home every day. I can get a lot of information from newspapers. You may work in groups.
| Приобретение навыков составления сообщений по аналогии.
| Познавательные УУД.
|
4а.Физкультминутка.(2 мин.)
| Повышение работоспособности
на уроке.
| Учащиеся выполняют физические упражнения.
| Let’splaythegame “ Beattentive”
Listentome and do what I ask you.
Hands up!
Hands down!
Hands on hips!
Sit down!
Stand up!
Hands up!
Hands to the sides!
Turn to the left!
Bend right!
Standstill!
Stop!
| Снятие усталости и напряжения на уроке.
|
|
5. Ознакомление учащихся с одним из видов словообразования сокращением.(4 мин.)
6. Закрепление новой информации об образовании новых слов через сокращение на материале темы: massmedia(упр.5,стр.63)(2мин.).
| Развитие грамматических навыков.
| Учащиеся работают по исследованию грамматического материала по словообразованию в английском языке.
Некоторые слова в английском образуются за счет сокращений:lab (laboratory), bye(goodbye). Необходимо помнить о правилах их написания и употребления. P1 I think ad and advert are for advertisement.
P2 I think phone is a shortened form for telephone.
P3 I think paper is newspaper.
P4 To my mind telly is TV or television.
| You know some English words are used in a shortened form. When and where? Read? Translate and remember.
Guess which of the following words are short for television, advertisement, telephone and newspaper
| Ознакомление с одним из способов образования новых слов в английском-сокращением.
Использование сокращений в языке в разговорной речи.
| Познавательные УУД.
Познавательные УУД.
|
7.Аудирование текста о телевизионных компаниях в различных странах с последующим выполнением задания по прослушанному(7 мин). (упр.6, стр.62)
| Развитие навыков аудирования и усной речи на основе прослушанного.
| Учащиеся работают в группах. Прослушивают текст дважды, заполняют таблицу и отвечают на вопросы.
Russia
| Kultura
| the USA
| CNN
| Britain
| the BBC
| Canada
| the CBC
|
P1: Russian broadcasting company TNT is my favourite. I enjoy watching different programmes. They are the news and shows, recent and foreign films and sports programmes.
P2: As for me I am fond of the Russian broadcasting programmeKULTURA because I can see special programmes on TV.It helps me to broaden my mind.
P3: My favourite TV company is the BBC..I enjoy listening any information in English. It helps me to improve my pronunciation and understanding English.
| Now let’s listen to the brief information about broadcasting companies in different countries and fill in the table with the names of the broadcasting countries. I want you to divide in 3 groups to fill the table. Answer the questions Which of them is your favourite? Why?
Учитель стимулирует деятельность учащихся словами: A good job! Try again! Nowadays broadcasting companies have become symbols of their countries.
Over 99% of British homes have a TV and the average British person watches the box 26 hours a week. The BBC( or the British Broadcasting Corporation) is a state company. It has four main channels, BBC1,2,3 and 4. They do not show adverts in the UK. BBC1 broadcasts popularprogrammes( such as the news, sport, children’s programmes and soaps). BBC2 shows more seriosprogrammes such as TV plays, classical concerts and foreign films.
Americans also love watching TV. American CNN(or Cable News Network) broadcasts only news but it is popular all over the world.
The CBC(or the Canadian Broadcasting Corporation) can be seen or heard almost anywhere in the country. The company broadcasts in English and in French. It broadcasts the news, shows, films and other popular programmes.
At the moment there are two state channels on Russian TV. They broadcast many different programmes( the news and shows, soaps and childrensprogrammes,recent and foreign films and sports programmes). They can be seen anywhere in the country. There are many other channels on Russian TV. One of them is KULTURA. It shows special programmes, Russian and foreign classical.
|
| Познавательные УУД.
|
7а. Физкультминутка.(1 мин.)
| Повышение работоспособности
на уроке.
| Учащиеся выполняют физические упражнения.
| Listen to me and do what I ask you.
Your head is a ball. Roll your ball!
Hop on the left (right) foot!
Raise your hands!
Hands down!
Bend right ( left)!
Jump however you want!
You are in the forest. Pick up flowers and berries!
You can see the high mountain. Can you climb it?
| Снятие усталости и напряжения на уроке.
|
|
8. Составление сообщения учащимися о недостатках и преимуществах СМИ на основе ключевых слов(упр.3б, стр.63)(8 мин)
| Развитие навыков устной речи.
| Сообщение первой группы:
We can’t imagine our life without mass media. Every day we receive a lot of information about important events on TV, radio, newspapers. There are different interesting programmes on TV and radio. . We can travel round the world without wasting money watching the TV programme Travelling. Advertisement on mass media gives us information about different products, and it makes it easier to choose things to buy. When we watch TV, listen to radio, read newspapers or books we learn something new about the world.
We can find new friends using the Internet. Moreover the Internet helps us to study foreign languages. Mobiles give us the opportunity to meet our friends and relatives when we are far from each other.
Сообщениевторойгруппы:
We agree with you mass media have a lot of advantages.
On the other hand they have a lot of bad sides. Sometimes it is a waste of time. . It takes a lot of time and it makes us lazy. Besides, it’s very harmful for our health, especially for our eyes.
We have no time to communicate with relatives and friends. We have no time for sport activities in the fresh air.
People stop writing letters to their relatives. Children learn about the bad side of life very early.
Some violent programmes and films on TV make people violent.We sleep badly after horrow films. Violence becomes a vital problem in our days.
| Now let’s think about the advantages and disadvantages of the different mass media. Try to do it working in two groups. One group will speak about good sides of mass media. Another group will make a story about bad sides of mass media. You may use exercise 3.
| Учащиеся получили навыки выполнения учебной задачи, работая в группах.
| Познавательные, личностные УУД.
Регулятивные УУД
|
9.Подведение итогов урока. (2 мин.)
| Рефлексия деятельности учащимися на уроке.
| Учащиеся отвечают на вопросы.
Чему научились на уроке, что узнали нового, что необходимо доработать, как оценили свою работу и работу одноклассников.
| Учитель просит провести связь с началом урока, обращая внимание учащихся на задачи и программу деятельности, зафиксированную на доске.
| Совершенствование навыков анализа своей деятельности учащимися.
| Регулятивные УУД.
|
10. Домашнее задание.
Мини-сочинение «Преимущества и недостатки средств массовой информации»(1мин)
| Рефлексия готовности к выполнению домашнего задания.
| P1:
Составить план сочинения.
Выбрать лексический словарь, грамматические структуры из материала урока.
| Учитель просит назвать алгоритм выполнения домашнего задания.
| Развитие навыков письменной речи.
| Регулятивные УУД.
|