Скачать 30.26 Kb.
|
Конспект открытого урока, проведённого в 3 классе УМК «SPOTLIGHT» 3 класс тема: Формирование универсальных учебных действий лексико-грамматического аспекта по теме «Множественное число существительных» цель: Формирование УУД в процессе обучения устной речи. Развивающие задачи:
Образовательные задачи:
Воспитательные задачи:
ход урока:
Учитель: Say plurals: A kangaroo – kangaroos; A fox – foxes etc.
(опрос нескольких учащихся)
Учитель: What has a mouse got? Учащиеся: It’s got small ears (a thin body, a long tail a small nose etc.) Now I’ll tell you the noun and you’ll say “have” or “has” I - have, she - has, a dog- has, dogs – have etc.
Make the sentences complete: (на доске)
Now read the sentences: A bird can fly. A hare can jump A fish can swim. с. 40 № 1 запись 35 listen and read. (сначала слушаем – потом 1 уч-ся читает). A snake can crawl. A sheep can walk. A parrot can talk
Stand up and do the actions (с. 40 № 1 запись 35)
На доске картинки животных + can (карточка на магните)+ swim ( карточка). The verb “can” has the only form for all pronouns. Tell me, who can fly? – A bird can. Who can swim? – A fish can. ( jump, walk, crawl, talk) You can make a negative form adding “not” (карточка) The short form of “can not” is “can’t” Let’s make true sentences. You can make questions putting “can” onto the 1st place. ( перемещаю слово на доске)
Дети составляют предложения устно.
Read the example at the bottom of the page. Make the sentences as in the example. 3. Now, work in pairs. Make the sentences. Ask and answer: «Can the dog run? –Yes, it can/no, it can’t.» (3 мин) Let’s check your answers. 4. Open your copybooks and write 1 sentence with any animal you can see on the board. (дети пишут предложения, учитель проходит, проверяет, корректирует, затем 2-3 человека зачитывают)
WB p. 39 ex.3 |