Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2





НазваниеПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2
Дата публикации30.11.2013
Размер60.8 Kb.
ТипУрок
100-bal.ru > Информатика > Урок
Конспект открытого урока в 7-м классе на тему «Англоговорящие страны» по учебнику М.З. Биболетовой «Enjoy English 7 класс».
Тема урока: Англоговорящие страны. Мир в наших руках.

Тип урока: урок введение и закрепление страноведческого материала

Вид занятия: комбинированный урок.

Целеполагание: Триединые дидактические цели учебного занятия.

Общедидактическая цель: Развитие языковой компетенции.

Образовательный компонент цели:

- Совершенствование лингвострановедческой компетенции учащихся.

- Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся: речевые навыки и умения монологической и диалогической речи, восприятие на слух иностранную речь;

- Тренировать навыки письменной речи

Воспитательный компонент цели:

- Расширение кругозора учащихся, приобщение учащихся к культуре и традициям англоговорящих стран;

- Учить проявлять интерес к стане изучаемого языка;

- Учить иностранный язык в свете национально-регионального компонента;

- Повышать мотивацию к изучению иностранного языка;

- Осуществлять эстетическое воспитание учащихся;

- Учить соблюдать правила культуры поведения;
Развивающий компонент цели:

- Развитие мотивации к изучению иностранного языка, навыков языковой догадки, интеллекта, памяти, совершенствования внимания.

- Активизировать внимание учеников на занятии, создавать благоприятный психологический климат;

- Способствовать развитию творческой деятельности учеников;

- Развивать аналитико-синтезирующее мышление;

- Развивать умение работать самостоятельно, сравнивать, обобщать.
Задачи: Развитие навыка аудирования.

Развитие навыков чтения.

Развитие умения вести дискуссию на английском языке, обосновать свое мнение.

Оборудование: аудиозапись к упр.32; карта мира, флажки с флагами стран на магнитах, тестовые задания с КИМ, компьютер, проектор.

Текст резолюции для подписи;

Тексты для чтения.
Материал: УМК “Enjoy English”7 класс стр.38-41, книга для учителя с.49-50, 52-53.

Виды учебной деятельности: знакомство с новым страноведческим материалом, работа с учебным текстом, выделение необходимой информации из прослушанного текста, закрепление употребления изученной лексики.

Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, групповая, индивидуальная.

Система контроля на уроке: сочетание контроля учителя с самоконтролем учащихся.

Урок проводится в форме командной работы.

Подготовительная работа: детям дано заранее домашнее задание, выбрать одну страну и подготовиться рассказать о ней:

Russia

The UK

New Zealand

Canada

The USA

Australia

Russia

Eire

























Ход урока.

  1. Организационный момент

- Good morning, ladies and gentlemen!

- I’m happy to greet you in our round-table meeting on the topic “English-speaking countries. The world is in our hands.”

Let me introduce participants from English-speaking countries and Russia. I hope at the end of the lesson we’ll understand each other and find common resolution of our meeting.

  1. Речевая разминка.

- What country are you from? I want you to introduce yourself and say your own motto and the motto of your country.

- Be careful, if you have questions for other participants, remember their names.

1Hello! I’m Linda from the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland or UK. My motto is “Be happy! Don’t worry!”

2Hello! I’m John. I’m from the USA. My country’s motto is “In god we trust”. My country is famous for Coca-Cola and Microsoft, MacDonald’s and General Motors.

3Hello! I’m Nick from Australia. My country is also called “Oz” or “the Lucky Country”. So I also believe in luck.

4Hi! My name is ---. I’m from Canada. I’m fond of hockey and I believe in myself and my friends.

5Hi! I’m--. I introduce a small and quite country in Pacific Ocean New Zealand. My country is also called “The world’s biggest farm”. It’s famous for its products: butter, cheese, meat.

6Hello everybody! I’m --- from Eire. My country isn’t big but I’m proud of my native land.

7Hello I’m Ilsaf. I’m from Russia! From the biggest and the most beautiful country in the world.

8Hi! I’m Fannur. I live in the Russian Federation in the Republic Tatarstan. We are going to spend Universiade in our capital Kazan next year.

  1. Фонетическая зарядка.

Повторение названий языков за диктором.

Portuguese Hungarian English

Chinese Bulgarian Finnish

Japanese Italian Spanish

Dutch Armenian Swedish

French Norwegian Turkish

Arabic Georgian Polish

Greek Russian Danish

Hindi German Irish

Maori


  1. Актуализация опорных знаний.

1)Выполнение КИМ по главе1 раздел2(в группах)

2)проверка работ поменяв листы с обучающимися из другой группы.


  1. Введение новой темы.

  1. Учитель знакомит с названиями стран.

  2. Учащиеся представляют свою страну: показывают по карте, ставят магнит и читают текст.

  3. Задают 1-2 вопроса.

The UK.
Hello! I’m _________ from the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland or UK. My motto is “Be happy! Don’t worry!”
My country is an island state it is situated to the North of Europe. It’s one of the smallest countries. However, it has a big population, and London is the world’s seventh biggest city.

Most people in Britain are British, but you can meet people of many different nationalities.

The capital of the UK is London. The official language is English. It is made up of Anglo-Saxon, French and Latin.

Questions:

  1. Can you tell me what your floristic symbol is?

  2. Have you been to Olympic Games?




The USA.

Hello! I’m _______. I’m from the USA. My country’s motto is “In god we trust”. My country is famous for Coca-Cola and Microsoft, MacDonald’s and General Motors.
It is one of the most powerful and advanced countries in the world. It stretches from the Atlantic Ocean in the east to the Pacific Ocean in the west and from Canada in the North to Mexico in the south. The capital of the USA is Washington. New York is the financial and cultural center of the USA.

The USA is a real melting pot: it has the third largest population in the world. English is the official language in the USA but it is called American English.

There are some differences between British and American English. For example a film in Britain is a movie in America, a postman – a mailman, the underground – the subway. The second important language in the United States is Spanish.
Questions:

  1. Where Disneyland is situated?

  2. Can we understand American English?




Canada.

Hi! My name is________. I’m from Canada. I’m fond of hockey and I believe in myself and my friends.
It is the second largest country in the world. It is nearly as big as all of Europe. My country shares with the USA seven of the world’s largest lakes and also has three of the world’s longest twenty rivers.

The capital of Canada is Ottawa. In Canada there are people of many nationalities. There are two official languages in my country, English and French.

The red and white Canadian flag shows a leaf of the maple tree, which grows in North America. It is the official emblem of Canada. Our people are fond of winter sports: ice hockey, figure skating.
Questions:

  1. Is it cold in winter in Canada?




  1. How many languages do you study at school?




Australia.
Hello! I’m ________ from Australia. My country is also called “Oz” or “the Lucky Country”. So I also believe in luck.
My country is the biggest island and the smallest continent in the world. It lies between the Indian and the Pacific Oceans. It is a large country, but its population is only eighteen million people.

There are “original” Australians” who lived there long ago but most of population came to Australia from Britain, Ireland, and other countries. At present in Australia there are a lot of people from Russia.

The capital of Australia is Canberra. English is the official language in Australia.
Questions:

  1. Are there dangerous animals in your country?

  2. What kind of sport is popular in your country?




New Zealand.
Hi! I’m_______. I introduce a small and quite country in Pacific Ocean New Zealand. My country is also called “The world’s biggest farm”. It’s famous for its products: butter, cheese, meat.
My country consists of two main islands and some smaller islands in the Pacific Ocean. My country looks like Italy upside down. When it’s summer in Europe, it’s winter in New Zealand. But the school year still starts in autumn – in February! When it’s time to go to bed in Europe, it’s time to go to work in my country.

The capital of New Zealand is Wellington. The population of my country is mixed. Some people came from Britain years ago. Some Maori people lived there before the British came. Our official languages are English and Maori. English spoken in New Zealand is called Kiwi English.
Questions:

  1. What season is it now in your country?

  2. What is it Kiwi?




Ireland.
Hello everybody! I’m _______ from Eire. My country isn’t big but I’m proud of my native land.
The capital of Ireland is Dublin. There are about 5 million people in the Republic of Ireland. It is a small country but a lot of people know about it.
Ireland is a beautiful country with fine lakes, tall mountains and attractive beaches. It has two great rivers. It is a very green country.
    Ireland is a country of good butter and good horses. People come from all over the world to buy Irish horses. Ireland also has its manufacturing industry. 
   
Questions:
  1. Where is Ireland situated? 


  2. Ireland has its own manufacturing industry, hasn't it?





  1. Физкультминутка.

Посмотреть на карты и под музыку обводить контур карты стран частями тела: ВБ – глазами, Канада – плечом, Австралия – носом, Новая Зеландия – локтем, США – пальцем ноги, Ирландия – талией.

  1. Закрепление пройденной темы.

1.Развитие навыков аудирования по упр.32 стр.42.

Просматривают таблицу, пробуют заполнить исходя из названий столиц. Затем слушают запись, проверяют

2. Добавляют дополнительную информацию об Ирландии и России.

The Russian Federation.
Hello I’m Ilsaf. I’m from Russia! From the biggest and the most beautiful country in the world.
My country is the Russian Federation. It is big and advanced country. The capital is Moscow. We study English at school, because if you want to be successful you have to speak English and live in peace.


Tatarstan
Hi! I’m Fannur. I live in the Russian Federation in the Republic Tatarstan.
The Republic of Tatarstan is the part of Russia. It is situated in the center of European part of our country. We are going to spend Universiade in our capital Kazan next year. We live in a multinational country but we speak our own native language: Tatar and study Russian and English.





  1. Развитие навыков диалогической речи.

Составление диалогов на тему “what kind of sport or music is popular in your country”

  1. Подведение итогов урока. Рефлексия.

Составление резолюции урока. Подписание если решили что урок оказался полезным и интересным.

  • We live in the wonderful and multinational world but we must know our own native language!

  • We should learn other languages and cultures in order to be successful!

  • We are responsible for our actions and for our world!




  1. Домашнее задание.

  • Exercise 13, page 57 (Student’s Book)

  • Prepare several slides about Tatarstan.


Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Проектно-образовательная деятельность по формированию у детей навыков безопасного поведения на улицах и дорогах города
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Цель: Создание условий для формирования у школьников устойчивых навыков безопасного поведения на улицах и дорогах
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
«Организация воспитательно- образовательного процесса по формированию и развитию у дошкольников умений и навыков безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Цель: формировать у учащихся устойчивые навыки безопасного поведения на улицах и дорогах, способствующие сокращению количества дорожно-...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Конечно, главная роль в привитии навыков безопасного поведения на проезжей части отводится родителям. Но я считаю, что процесс воспитания...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Поэтому очень важно воспитывать у детей чувство дисциплинированности и организованности, чтобы соблюдение правил безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Всероссийский конкур сочинений «Пусть помнит мир спасённый» (проводит газета «Добрая дорога детства»)
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Поэтому очень важно воспиты­вать у детей чувство дисциплинированности, добиваться, чтобы соблюдение правил безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...



Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск