Скачать 54.61 Kb.
|
Методическая разработка: «Урок по теме «Где мышка?» с использованием ИКТ. План-конспект урока №6 по теме “Where is the mouse?” Цель урока: развитие и контроль лексического навыка говорения: закрепление и контроль лексического материала по данной теме, отработка и контроль грамматического материала ( глагол to be в ед. и мн. ч. Вопросах Where is…? Where are…? – простое настоящее время), предлоги места: in, on, under, near. Лексические единицы: a bathroom, a bed, a bedroom, a box, a chair, a cupboard, a door, a ghost, a hall, a house, a kitchen a living room, to put, a room, a table, a toy. Речевые единицы: They are in the boxes. Where are the toys? Where is the ghost? Грамматический материал: употребление глагола to be (is, are) в ед. и мн. ч. Вопросах Where is…? Where are…? – простое настоящее время)the Present Simple Tense. Задачи урока: 1. Образовательный аспект:
2. Развивающий аспект:
3. Воспитательный аспект:
Тип урока: урок контроля речевых навыков. Вид урока: Урок контроля лексического навыка говорения. Возраст учащихся: 2 класс. Программное обеспечение: Презентация Power Point “Where is the mouse?” Фильм из серии: Magic English “Happy houses” Ход урока 1. Организационный момент. - Good morning, Good morning, Good morning to you! Good morning, Good morning I am glad to see you! - Who is absent today? Nobody is. That’s great! - Let’s do physical exercises! Hands up! Hands down! Hands on hips! Turn around! Clap your hands! Very well! Sing a song: “If you are happy…” Thank you! Sit down please! (Приложение 1) 2. Целеполагание и мотивация. - Today is one of the latest lessons of our theme: “Where’s the mouse?” (1 слайд презентации «Where’s the mouse?”) - Who can translate the title of the topic? - Thank you! 3. Фонетическая зарядка. - We have learned some new words. Read them, please! - (карточки с распечатанными словами у учителя в руках) a bathroom, a bed, a bedroom, a box, a chair, a cupboard, a door, a ghost, a hall, а kitchen a living room, to put, a room, a table. - Fine! 4. Речевая зарядка. - And now answer my questions: 1) What’s this? 2) Is it a table? (карточки с картинками у учителя в руках) 5. Контроль аудирования. - Open you pupil’s books. It is the Progress page. On the desks There are sheets of papers for your work. on the desks. Task №1. Look at the picture of the family in the house. This is jenny’s picture and she is in the bedroom. Listen to the description and match the people to the silhouetts individually. (Приложение 2) - That’s great! 6. Игра на внимание «Please». - Please, stand up! Please, turn around! Hands up! (некоторые учащиеся пропустили отсутствие слова ”please” и подняли руки вверх – они должны сесть на место. Игра продолжается с оставшимися. - Pupil… is today the most attentive! Sing a song “Clap your hands…” to him. 7. Повторение грамматического материала. - And where is our beautiful grey mouse? (повторение предлогов – слайд 2,3,4,5,6) Ученик выходит к доске и спрашивает у остальных “Where’s the mouse?” Ответы:
- Excellent! Fine! - Where are the cats?
8. Фонетическая отработка и рассказ наизусть стихотворения “Where are the bears?” (Приложение 3) – слушают запись с аудиокассеты. 9. Контроль грамматических навыков. - Look at the picture of the exercise №2 Read the first question of the exercise №3 and name the letter of the appropriate answer. (Приложение №4) 10. Фонетическая отработка и пение песни “Where’s the ghost?” (Приложение 5) – слушают запись с аудиокассеты. 11.Просмотр видеофильма “Happy houses” из серии “Magic English” 12.Подведение итогов урока. - Open your diaries! - Write down the home task: page 90,exercise №3. Write 6 sentences! Begin: 1- The ghost is on the cupboard.
Дидактический материал:
Наглядные пособия:
Межпредметные связи: информатика. План урока: 1. Организационный момент. – 1 мин. 2. Целеполагание и мотивация. – 1 мин. 3. Фонетическая зарядка. – 2 мин. 4. Речевая зарядка. – 3 мин. 5. Контроль аудирования – 8 мин. 6. Игра на внимание «Please”. – 1 мин. 7. Повторение грамматического материала. – 4 мин. 8. . Фонетическая отработка и рассказ наизусть стихотворения “Where are the bears? –3 мин.” 9. Контроль грамматических навыков. – 10 мин. 10. Фонетическая отработка и пение песни “Where’s the ghost?” – 5 мин. 11. Подведение итогов урока. – 1 мин. 12. Просмотр видеофильма “Happy houses” из серии “Magic English– 2 мин.” Приложение 1 Song: “If you’re happy...” If you’re happy and you know it, clap your hands. If you’re happy and you know it, clap your hands. If you’re happy and you know it, If you’re happy and you know it, If you’re happy and you know it, clap your hands. Приложение 2 Text for listening: This is a picture of my house. I live here together with my mum, dad, granny, grandpa and my aunt Rita. The house isn’t very big. I like playing in the bedroom with my teddy bear. Look! This is my mum. She’s in the kitchen.. My grandpa and my dad are in the living room. My dad’s near the table and my grandpa’s near the cupboard. My granny’s in the hall, near the door. And aunt Rita’s in the bathroom. Приложение 3 Rheim: “ Where’re the bears?” Where’s the mouse? It’s in the house. Where’s the cat? It’s under the hat. Where’re the bears? They are on the chairs. Where’re the foxes? They are in the boxes. And where’s the toast? It’s in the ghost. Приложение 4 Опрос. Unit8.”Where’s the mouse?” Name Surname--------------------------------------------------------------------------
Great! Well done! OK! Try again! Приложение 5 Song: “Where’s the ghost?” 1. The ghost is on the box, The ghost is on the box, Hi-ho, the derry-o, The ghost is on the box. 2. The boxis on the chair, The box is on the chair, Hi-ho, the derry-o, The box is on the chair. 3. The chair is on the bed, The chair is on the bed, Hi-ho, the derry-o, The chair is on the bed. 4. The bed is in the room, The bed is in the room, Hi-ho, the derry-o, The bed is in the room. 5. The room is in the house, The room is in the house, Hi-ho, the derry-o, The room is in the house. |