Скачать 48.91 Kb.
|
УРОК по ФГОС Конструктор урока английского языка Faces of London, 5 класс. учитель:Чувашина О.Н., МБОУ «Логовская СОШ» Тема урока: «Лица Лондона» Цели урока:
Задачи урока: Образовательные:
Развивающие:
Воспитательные:
Знания, умения, навыки, которые актуализируют, приобретут, закрепят ученический коллектив в ходе урока:
Универсальные учебные действия, на формирование которых направлен образовательный процесс: Коммуникативные УУД:
Личностные УУД:
Познавательные УУД:
РегулятивныеУУД:
Логические УУД:
Необходимое оборудование и материалы: УМК М.З. Биболетовой «Enjoy English” 5 класс, компьютер, аудиоприложение к учебнику, раздаточный материал (индивидуальные листы с заданиями для работы в парах и группах), карта Великобритании, изображения с достопримечательностями Лондона. Тип урока: комбинированный Ход урока 1. Организационный момент -Good morning, students! Let's smile each other one by one and say 'I am glad to see you!' -Take your seats, please. Our today's lesson is unusual because we are going to make a trip to a wonderful country. -Let's look at the blackboard and tell me, please. -What is the name of this country? -How do think, what is the topic of our lesson? Right you are, the topic of our lesson is "Faces of London" The aim of our lesson is to know more about London. Тема нашего урока: "Лица Лондона" Look at the card#1 and tell me please what we will learn to at this lesson What we will learn to:
2. Речевая разминка - I want you to answer my questions: 1. What is the capital of Great Britain? 2. How many people do live in London? 3. What language do they speak? 4. In what river is London situated? 5. Would you like to visit London? 6. What places would you like to see in London? 3. Развитие навыков аудирования Now, open your books at page 99, ex. 42 Listen to the dialogue. You will hear students talking about London. Complete the following sentences. 4. Работа с текстом I want you to take card#2 and choose any of the postcard and find the matching text Дети читают тексты и соотносят их с фотографиями. Затем смотрят на доску, где находятся фотографии достопримечательностей и рассказывают о них. Now, look at the pictures ant try to tell us about these places of interest in London. a) ..........one of the most famous clock in the world, it's the symbol of London. b)..........the London home of the British Royal family. c)..........the buildings in which the British Parliament sits. d).........a big wheel on the south bank on the Thames. e).........the most famous London's bridge. f).........an ancient fortress in London. g).........London's central square. 5. Физкультминутка I am a little tired, students. And you may be too. Let’s have a break. Hands up! Clap, clap, clap! Hands down! Shake, shake, shake! Hands on hips! Jump, jump, jump! Run! Go! Swim! Stand still! 6. Работа с учебником Стр. 99, упр. 41 What do you know about London’s places of interest? Match the questions and the answers. 7. Работа с карточками (групповая работа) Card #3. The task for you is to put the letters in these words in the right order. umsemu (museum) bebay (abbey) numontme (monument) retteha (theatre) distamu (stadium) liaparmetn (parliament) nemaic (cinema) legalry (gallery) aresqu (square) 8. Работа с фотографиями достопримечательностей. Card #4.Say which words can describe this place of interest. 9. Работа с учебником. Стр. 105, упр.58 Say what these countries are famous for. 10. Рефлексия. Подведение итогов урока. Card #5. Now, tell me please what can you do. Now I can:
11. Card #6 Thank you for your work. I want to know your impressions about the lesson. It’s very important for me. Fill in the form, please.
Your home task will be ex. 76, p. 110. Your marks. |