Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2





Скачать 55.33 Kb.
НазваниеПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2
Дата публикации12.04.2014
Размер55.33 Kb.
ТипУрок
100-bal.ru > Право > Урок
Тема урока: Family and Family Values.

Цель: совершенствование навыков говорения, аудирования, чтения и развитие у учащихся их собственной стратегии работы с незнакомыми словами по теме «Семья».

Задачи:

  1. представить и активизировать в речи активный словарь по теме;

  2. сформировать собственное мнение по теме урока;

  3. совершенствовать навык восприятия иноязычной речи на слух;

  4. использовать элементы театральной педагогики для совершенствования навыка диалогической речи.

Тип урока: ознакомление с новым лексическим материалом и систематизация знаний и умений учащихся.

Формы работы: основная – групповая, а также фронтальная и индивидуальная.

Оснащение урока:

  • мультимедийная установка для презентации;

  • карточки для работы в группах;

  • репродукции картин: Василия Пукирева «Неравный брак», Фёдора Решетникова «Опять двойка», Рембрандта «Возвращение блудного сына (картины могут быть подобраны по усмотрению учителя).

Ход урока:

(В начале урока необходимо разделить учащихся на 3 группы – “семьи”: Smiths, Browns, Taylors).

Good morning! How are you? Let’s play a little. Take one card – it’s your role for our lesson. I invite fathers to sit down. Father Taylor, Smith and Brown. Then mothers sit down on their knees. Then elder daughters, younger daughters and babies. Thank you, now you may take your sits at your tables. I will not name the topic of our lesson; I want you to guess it. Do the crossword and find the main word (кроссворд помещается на слайде)
















B

O













A

F







R

O

B

F

A

M

I

L

Y




T

I

N

D










S

G

E










S




R




1 2 3 4 5 6

1. I want to get my younger sister … my back.

2. I am good … cooking.

3. I … my friend when we are far away.

4. A golden … is a symbol of wedding.

5. My brother is two years … than me.

6. You treat me like a …! (после того как учащиеся отгадают тему урока на доске открывается запись в диаграмме, спрятанная за цветным листом)


Family is one of the most important things in our life. Nothing else but family can be an emotional center of people; can be a transmitter of culture and raising children. It’s the warm of home and kindness of the relatives. A person who has no family is always lonely and moreover nobody takes care of him. That’s why our topic today is “Family and Family Values”.

We try to understand what the word “Family” means. Listen to the poem and say if you agree or not with the author. ( текст стихотворения можно представить на слайде или раздать на карточках)

Family comes together
For always and forever
In sickness and in health
In poverty or in wealth
Without any reason
Anytime or any season
Family comes together
For always and forever
In death or in life


In happiness or in strife
In anger or in kindness
Whether all seeing or in blindness
Family comes together
For always and forever
Whether for work or for play
They somehow find a way
For family to come together
Because families are forever


What are your opinions about this poem? (учащиеся дают свои ответы). And now I want to know what the word “family” means for you. Think about it in your groups and fill the diagram together. ( После обсуждения в группах учащиеся высказывают свои мнения, а один ученик заполняет общую диаграмму на доске).

You are right that family consists of people who loves you and whom you love either. It can be not only your parents but also people who are dear to you, who take care of you. So, what relatives have people got? You must explain the names of your relatives. (Учитель называет слова, обозначающие родственников, а учащиеся быстро дают объяснение на английском языке).

Example: Аunt is my mother’s sister.

Thank you for your quick answers. And now I want you to listen to the description of any relatives boys and girls have. Find corresponding sentence for each speaker and answer who they are in the family. Remember: one sentence is unused. (Текст для аудирования в приложении). Let’s check your answers.

1

2

3

4

5

 













A. She isn’t tall but she wants to work in the police. B. She has quite a hard voice and never wears skirts or dresses. C. He doesn’t go to school because he is a baby. D. He and my cousin wear earrings. E. She has got blue eyes and pleasant voice. F. He is fond of collecting ancient vases.

Would you like to tell me some interesting facts about your relatives? (Учащиеся строят небольшие монологические высказывания по теме)

People say that some families are happy and friendly and some are unhappy. But how can we understand it? What features and values are important for the family? Many famous people tried to find recipes of happiness in the family. Look and read some of them.

For example: George Santayana thought: Family is one of the greatest masterpieces of nature. (дальше высказывания читают учащиеся, называя автора)

Family starts with children. A.I.Gertsen Love is the most important screw in life of every family. A.P.Tchechov Living in the family means to share all troubles, all imperfections, and all feelings with each other and nevertheless to continue loving each other. Bernie Sigel Kindness, frankness, sympathy form happiness in the family. Emil Zola. You agree with these statements, don’t you? (спросить мнение некоторых учащихся)

I.Now study the list of family values and call Russian equivalents.

Caring (забота, любовь) Sharing (участие, совместное переживание) Mutual respect (взаимное уважение) Security (защищённость, безопасность) Comfort (покой, утешение) Privacy ( уединение, частная жизнь) Trust ( доверие) II. Next – find the definition for each word: work in groups.


1) Caring

2) Sharing

3) Respect

4) Security

5) Comfort

6) Privacy

7) Trust

a) feeling of being more calm, cheerful, or hopeful after you have been worried or unhappy b) a strong belief in the honesty, goodness etc. of someone or something c) feeling that someone is important, so that you are interested in them, etc. d) the state of being free from public attention e) an attitude of regarding someone as important so that you are careful not to harm them, treat them rudely, etc. f) having the same opinion, experience, feeling etc as someone else g) state of being protected from the bad things that could happen to you.
(Ответ: 1c; 2 h; 3 e; 4 g; 5 a; 6 d; 7 b.)

III. We continue to work with our values. These are small stories from our daily life. Look at the picture and fill in the gaps with necessary words from the box. Work in groups. Let’s check (по одному ответу с каждой группы).



  • care

  • privacy

  • trusted

  • comfort

  • share

  • security

(текст на рисунке:

  1. I’ve done all my homework, Dad!! Can’t I be… (trusted)

  2. Being a Prime Minister can be a tough job, but I always think that being a parent is probably tougher. (share)

  3. Aren’t we supposed to…? (share)

  4. The worst thing about my home is lack of…(privacy)

  5. I am the only one who does it. They never do their fair… (share)

  6. When things get difficult at work I look to my family for… (comfort)

  7. What I like about this place is the feeling of… (security)

  8. I don’t… (care)

  9. Many famous people tell and painters show in their creative works different family problems. Some of them were really difficult to solve. Look please at these well known pictures. Are these problems actually nowadays? Try to make in your groups dialogues between persons as if these situations happen in our modern life. (Каждая группа получает репродукцию известной картины и карточку – опору для ответа. Учащиеся работают вместе 6-8 минут, затем презентуют получившийся диалог). Introduce your dialogues!

Example: Fyodor Reshetnikov “Bad Mark Again”

Card: Make a dialogue between some family members (for example: mother, son, elder daughter). Mother explains her son how important it is to be well educated in our modern life, to be successful. Son objects that he knows many stories about rich and successful people nowadays who weren’t good pupils at school. Daughter promises mother and him (if he wants) to help in his study.

  1. Life in our families gives us sometimes problems and sometimes presents. I have a pleasant surprise for you too. It’s one famous song but with new meaning. (Звучит музыка известной песни группы “ABBA” – “Happy New Year”, а на слайде появляются слова, соответствующие теме урока. Учащиеся вместе с учителем исполняют песню. Также можно, сотрудничая с учителем музыки, заранее подготовить группу ребят, которые на уроке исполнят песню для всех. Тогда получится настоящий сюрприз.)

No any troubles
tears and problems are away
Here we are, me and you
Feeling lost and feeling blue
We are happy together every moment ,every night It’s a marvelous day Now's the time for us to say...


Happy family, happy family May we all have a vision now and then
Of a world where every neighbour is a friend
Happy family, happy family May we all have our hopes, our will to try
If we don't we might as well lay down and die
You and I

Sometimes I see
How family arrives
And I see how it thrives
In the light of our lives
We are happy together
And we know we'll be okay every night, every day Never going astray
Keep on moving any way...

Happy family, happy family May we all have a vision now and then
Of a world where every neighbour is a friend
Happy family, happy family May we all have our hopes, our will to try
If we don't we might as well lay down and die
You and I

To conclusion I would like to say that family for me means warm house full of people who are dear to me. That’s why I wish your families to live in such homes.

We laugh and cry,
We work and play,
We help each other
Every day.
The world's a lovely
Place to be
Because we are
A family.

Приложение.

Текст для аудирования.

Вы услышите пять высказываний. Уста­новите соответствие между высказываниями каждого говорящего (15) с утверждени­ями, данными в списке АF. Используйте каждую букву, обозначающую утверждение, только один раз. В задании есть одно лиш­нее утверждение.

Interviewer: We asked some boys and girls to give a description of any rela­tive they have. Listen to their answers.

Speaker 1: John is married and has two children. They are my favourite cousins. My uncle is 37 but looks much younger. He is a good-looking man, tall and slim. He wears an earring in his left ear, and so does his son.

Speaker 2: My cousin Bess has got a soft deep voice. It sounds fantastic. I think her patients love it as much as I do. Besides, she works as a part-time nurse in the hospital. She always wears blue clothes, they match to her eyes!

Speaker 3: My sister Alex is leaving school this year. She has already made her choice. Alex is going to become a policewoman. I think it's funny! She is so short and thin! But she does her best to keep fit.

Speaker 4: My father is an editor and he works in a big publishing house. You can see their books on art practically in any book­shop. He is really crazy about antiques, you now. We've got a pretty big collection of Greek vases at home. He is very proud of it.

Speaker 5: I've got a brother Max. Today he is one year old! He has just learned to talk, but still he is so clumsy and cute! I teach him to talk and he is a fast learner, indeed! He knows what the telephone is for.

Литература

  1. Гроза О.Л. New Millennium English: учебник английского языка для 10 класса. - Обнинск: Титул, 2007

  2. Гроза О.Л. Английский язык: Книга для учителя к учебнику англ. яз. для 11 класса Английский язык нового тысячелетия. – Обнинск: Титул, 2007

  3. Воронова Е.Г. Готовимся к единому государственному экзамену. Английский язык. – М.: Дрофа, 2005


Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Проектно-образовательная деятельность по формированию у детей навыков безопасного поведения на улицах и дорогах города
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Цель: Создание условий для формирования у школьников устойчивых навыков безопасного поведения на улицах и дорогах
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
«Организация воспитательно- образовательного процесса по формированию и развитию у дошкольников умений и навыков безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Цель: формировать у учащихся устойчивые навыки безопасного поведения на улицах и дорогах, способствующие сокращению количества дорожно-...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Конечно, главная роль в привитии навыков безопасного поведения на проезжей части отводится родителям. Но я считаю, что процесс воспитания...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Поэтому очень важно воспитывать у детей чувство дисциплинированности и организованности, чтобы соблюдение правил безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Всероссийский конкур сочинений «Пусть помнит мир спасённый» (проводит газета «Добрая дорога детства»)
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...
Поэтому очень важно воспиты­вать у детей чувство дисциплинированности, добиваться, чтобы соблюдение правил безопасного поведения...
Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...

Программа по формированию навыков безопасного поведения на дорогах и улицах «Добрая дорога детства» 2 iconПрограмма по формированию навыков безопасного поведения на дорогах...



Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
100-bal.ru
Поиск