Разработка открытого урока с использованием средств ИКТ учителя английского языка Ямпольской Татьяны Михайловны
Работа по данному конспекту проводилась на уроке в 8 «Б» классе (английский язык-второй) в рамках темы „Adventure“, предлагаемой для изучения УМК «New Opportunities», Russian Edition, Intermediate, Longman, Michael Harris, David Mower
Module 11, Lesson 4 “Extreme Sports”. Урок является первым по теме «Экстремальные виды спорта»
Тип урока: изучение и первичное закрепление новых знаний. Цель урока: формирование умения высказываться по теме «Экстремальные виды спорта» на уровне предложения, неподготовленного микровысказывания, аргументированного монологического высказывания, используя лексические единицы по теме «Экстремальные виды спорта». Задачи урока:
Образовательные:
обучать аудированию с целью извлечения конкретной информации по теме “Extreme Sports”;
научить выражать свои предпочтения, используя структуры quite like, would love, would prefer, wouldn't like, can’t stand, like, love, hate;
развивать умение кратко высказываться в связи с ситуацией общения, используя аргументацию и выражая свое отношение к предмету речи;
формировать речевую деятельность учащихся на базе новой лексики по теме «Экстремальные виды спорта»;
Развивающие:
развивать способность к анализу, обобщению;
развивать способность к языковой догадке в целях расширения потенциального лексического запаса;
развивать умение аргументировать свою точку зрения, делать вывод, подводить итоги;
развивать умение выполнять индивидуальные и коллективные задания и излагать результаты работы на английском языке.
Воспитательные:
формировать нравственный, позитивный режим общения при обмене мнениями;
повышать мотивацию к изучению английского языка.
Технология развития критического мышления Оснащение урока:
Аудио материал: Extreme Sports – Module 11. (Opportunities Intermediate, Russian Edition, Longman)
Необходимое оборудование:
магнитофон, компьютер, мультимедийный проектор, интерактивная доска. Компьютерная презентация к уроку. (“Dare you?”) Ход урока 1. Начало урока. Организационный момент.
Цель: введение в тему урока, целеполагание.
Hello everyone. Glad to see you here and I’d like to start our lesson with your prediction about the topic of our discussion today. I want you to look at the first slide and say what we’re going to discuss at the lesson.
(Слайд 1)
T: So, what is the topic of our lesson today?
Ps: Extreme sports.
2. Warm-up. (1 фаза. «Вызов») Brainstorming.
Цель: пробуждение имеющихся знаний, интереса к получению новой информации, определение направления в изучении темы.
What are your associations with the word ‘Extreme’
exciting
dangerous unusual
Extreme
challenging frightening
cool
T: Can you give the definition to the word “extreme’ now?
Ps: Extreme describes activity that is very dangerous, unusual, challenging, exciting, frightening, cool.
(Слайд 2)
3. Речевая разминка. (Слайд 3)
Цель: активизация ранее изученной лексики по теме «Спорт».
T: Well, today we’re going to speak about extreme sports.
What exactly are they?
How dangerous are they?
What makes people risk their lives to do them?
What attracts people to these sports?
4. Введение лексики “ Экстремальные виды спорта”. (Слайд 4)
Цель: фонетическая отработка новых лексических единиц, первичное закрепление в ответах на вопросы.
А) Match the words and the photos.
Bungee jumping, extreme mountain biking, extreme skiing, ice-canyoning, ice diving, skysurfing, snowboarding, snowrafting, white water rafting.
Б) Read the words after the speaker.
В) Look at the photos and the words and answer the questions:
What is happening in each photo?
How do you think the people think?
Which sport do you think is the most dangerous? Why?
Have you ever tried any of these extreme sports? Which ones? What was it like?
Which sports would you like to try? Why?
2 фаза. «Реализация смысла» (получение новой информации, соотнесение старых знаний с новыми).
5. Подготовка к прослушиванию диалога с целью извлечения конкретной информации.
Цель: Активизация ранее изученной лексики.
Do you need any special equipment for doing sports?
an elastic rope a snowboard diving equipment trainers balls
skates skis
And now look at these pictures of different kinds of sports equipment. Write the names under the pictures, using the words in the box.
Каждый учащийся получает карточку со спортивным снаряжением, которые необходимо подписать.
(gloves, compass, swimming costumes, goggles, sunglasses, balls, helmet, harness, walking shoes, trainers, racquets)
(Слайд 12) Check your answers.
6. Аудирование
Цель: извлечение конкретной информации и заполнение таблицы.
a) Sam has just come back from a holiday. She’s talking to a friend about a new sport she learnt to do. Listen to Sam’s conversation and decide which of the four sports she did.
b) Listen again and fill in the form below. Minimum age________________________________________
Clothes________________________________________________________________________________________________
Equipment___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
c) At what age can you do bungee jumping?
Do you need special clothes?
What equipment is necessary for this kind of sport?
7. Подготовка к аудированию интервью (a TV programme) Ex.2, p.14
Цель: снять трудности восприятия текста на слух.
1. Read the listening strategies and tell me what clues you get about the content of the text from of the title of this lesson, the pictures.
2. Read the questions and guess the answers, using the strategies: (Ex.3, p.14)
People do extreme sports in order to feel …
a) excited b) nervous c) happy
2. Extreme sports have become popular in the last …
a) 5 years b) 10 years c) 20 years
3. People usually bungee jump from …
a) aeroplanes b) high buildings c) bridges
4. In skysurfing people do mid-air …
a) gymnastics b) dancing c) swimming
5. Skysurfing has similarities with …
a) skiing b) surfing c) canoeing
6. Snowrafting is …
a) quite dangerous b) very dangerous c) not very dangerous
7. For white water rafting you need …
a) a big river b) a warm river c) a mountain river
8. Ice divers …
a) swim under the ice b) walk on the bottom of lakes c) walk upside down under the ice
8. Аудирование.
Цель: Развитие навыков аудирования с полным пониманием услышанного
Listen to a TV programme and check your answers.
While listening, please, have a look at the Smart board where you’ll see the pictures of sports mentioned in the interview.
(Слайды 5, 6, 7, 8, 9, 10,)
Проверка понимания (Слайд 11)
3 фаза. «Рефлексия» (суммирование и систематизация новой информации).
9. Неподготовленные микровысказывания по прослушанному тексту
Цель: формировать речевую деятельность учащихся на базе новой лексики по теме «Экстремальные виды спорта»; Класс делится на 5 групп, каждой группе дается один из видов спорта:
bungee jumping skysurfing snowrafting
white water rafting ice diving
a) Listen for Michelle’s description of “your” sport and her opinion of it and get ready to report back to the class.
Примерные высказывания:
You can find speed, excitement, danger in bungee jumping. You jump off a high bridge then fall and just before you hit the ground or water an elastic rope pulls you back.
Skysurfing appears just as crazy. In skysurfing you jump out of an aeroplane and use a board to ‘surf’ the air, doing gymnastics in the air.
New sports like snowboarding and extreme skiing are very dangerous. But the most dangerous of the new winter sports is snowrafting. You sit in a rubber boat and ‘sail’ down a mountain at great speed and you can’t control the boat.
In white water rafting you sit in a small raft and go down a river at great speed. Fast flowing rivers are the best.
Ice diving are for those people who are absolutely crazy. Ice diving is not easy to set up because you need good diving equipment and a frozen lake. First you break the ice and then you get into the water and try to walk upside down on the ice.
b) Interview your partner what of these extreme sports would/wouldn’t you like to try? Why?/Why not
Use the following expressions: quite like, would love, would prefer, wouldn't like, can’t stand, like, love, hate
| bungee jumping
| skysurfing
| snowrafting
| ice diving
| white water rafting
| like
|
|
|
|
|
| quite like
|
|
|
|
|
| love
|
|
|
|
|
| can’t stand
|
|
|
|
|
| hate
|
|
|
|
|
| would love
|
|
|
|
|
| would prefer
|
|
|
|
|
| wouldn't like
|
|
|
|
|
| Fill in the chart 10. Монологические высказывания
Цель: развивать умение кратко высказываться в связи с ситуацией общения, используя аргументацию и выражая свое отношение к предмету речи
What is your attitude towards extreme sports? What is your opinion on taking risks? Discuss it in pairs and then report your ideas to the class. Use the following expressions and the information from the chart: (Слайд 13)
Taking risk is …
People take risks/do risky things because
Risky activities can lead people to …
Some people like being put at risk because …
| dangerous /exciting /useless /silly
to acquire self-confidence
to acquire sense of individuality
to overcome difficulties
to protest against something
to satisfy one’s curiosity
|
11. Подведение итогов урока. (Слайд 14)
развивать умение делать вывод, подводить итоги.
Extreme sports are nontraditional sports characterized by high speed, high risk, danger, excitement. What have you learnt at the lesson today?
I knew it before
| I have learnt that…
| It surprised me because…
|
|
|
|
12. Домашнее задание.
Запись и комментирование домашнего задания. (Слайд15) Choose any Extreme sport and make a PowerPoint presentation using a plan.
History
Equipment
Rules
How risky it is
Tips for practitioners: minimum age, special skills, qualities, protection from injury You may use the following web sites:
http://www.allextremesports.com
http://extremists.com.au
http://www.xtsports.com
http://sportspedia.com
http://dir.yahoo.com/recreation/sports/extreme_sports |